Tesla'nın Bitcoin kazancı araba satışlarını solladı

Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk Bitcoin'den servet kazandı. Tesla'nın bitcoin yatırımı ile 1 milyar doların üzerinde para kazanan şirket 10 haftada yatırdığı parayı ikiye katladı. Bitcoin kârı araba satışı da solladı.

Dünya 17.04.2021 - 22:18 17.04.2021 - 22:18

2021 başından beri devam eden artışıyla tüm dünyada uzun soluklu bir trend haline gelen Bitcoin, aylar önce yatırım yapanlara büyük oranda kazanç sağladı. Yükseliş sayesinde yüzü gülenlerden biri de Elon Musk’ın otomobil şirketi Tesla oldu.

Bu yılın başlarında Bitcoin’e yatırım yaptığını duyuran şirklet, 10 haftada yatırdığı parayı neredeyse ikiye katladı. Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın şu anki Bitcoin kazancı 1 milyar doların üzerinde.

Araba satışından elde ettiği kazancın üzerine geçti

Tesla’nın ocak ayında yaptığı ve şubat ayında duyurulan Bitcoin yatırımı, 1,5 milyar dolar değerindeydi. Değerinin en fazla 40 bin doları gördüğü dönemde alınan Bitcoin’ler 10 hafta boyunca devamlı olarak arttı.

O dönemde 12 milyar lira civarında bir değere sahip olan olan yaklaşık 48 bin Bitcoin, kırdığı rekorların ardından bu hafta en yüksek değerine ulaştı. Geçtiğimiz günlerde 64 bin doları aşan Bitcoin, Tesla’ya 1 milyar doların üzerinde kâr ettirdi. Bu, şirketin sattığı arabalardan kazandığı 721 milyon dolarlık kazançtan bir hayli fazlaydı.

Elon Musk, kripto paralara ilginin artmasında etkin bir oynadı. Şirketlerinde kripto paralara yönelik açılımlar yapan ve yaptığı açılımları açıkça kamuoyuna duyuran girişimci, hem kendi ekmeğine hem de kripto paraları destekleyen diğer yatırımcıların ekmeğine yağ sürmüş oldu.

Tesla, yaptığı yatırımı 8 Şubat’ta ilk kez duyurduğunda, Bitcoin’in fiyatı birkaç dakika içinde yüzde 14 artmıştı. Bu yatırım, şirketin Bitcoin’e yönelik bir açılıma gitmesiyle de desteklendi. Tesla artık Bitcoin’le de ödeme almaya başlamıştı. Ayrıca şirketin CEO’su Musk, geçen ay Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarla Bitcoin şeklinde alınan ödemelerin dönüştürülmeyeceğini; Bitcoin olarak saklanacağını kamuoyuna bildirmişti. Böylece şirketin Bitcoin hakkındaki görüşlerinin kalıcı olacağı sinyalleri verilmiş oldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@