The Economist'in 2019 yılı çiziminde herkesi şoke eden detay

İngiliz The Economist dergisinde 2018 yılında yayınlanan 2019 yılının tasvirini içeren çizimlerin yer aldığı haberde, 2019 Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını işaret eden bir detayın olduğu ortaya çıktı. Derin Gerçekler'de de ele alınan çizimde dikkat çeken detay ise bir karıncayiyen türü olan pangolinin yer alması oldu. Peki pangolin neyi işaret ediyor

Dosya 20.03.2020 - 16:30 20.03.2020 - 16:30

Çin'in Wuhan kentinde başlayıp, tüm dünyaya yayılan ve binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs (Covid-19) salgını halen daha devam ederek can almaya devam ediyor. Koronavirüsle ilgili çok sayıda iddia ortaya atılmış ve birileri tarafından üretildiği defalarca söylenmişti. Bu iddiaların ardından 2018 yılında İngiliz The Ecomonist dergisinin hazırladığı 2019 yılı çiziminde pangolinin (karıncayiyen) yer alması herkesin dikkatini bu yöne çekti.

THE ECONOMİST NEDEN 2019 ÇİZİMİNE PANGOLİNİ KOYDU?

Koronavirüsün (Covid-19) Çin'de ilk ortaya çıktığı zamanlarda Wuhan'daki yabani hayvan pazarında satılan bir yarasadan ortaya çıktığı öne sürülmüştü. Yapılan araştırmalar sonucunda yarasadan değil bir karıncayiyen türü olan pangolinden insanlara bulaştığı yönünde beyan bildirilmişti. Tam olarak bu noktada akıllara İngiliz The Economist dergisinde 2018 yılında yayınlanan 2019 yılının tasvirini içeren çizimler akıllara geldi. Söz konusu çizimlerde kabuklu karıncayiyenin (pangolin) yer aldığı görüldü. Yaşanan bu gelişmelerin ardından virüsün birileri tarafından üretildiği yönündeki şüpheler artmaya başladı.

* Bir karıncayiyen türü olan pangolin

DERİN GERÇEKLER'DE GÜNDEME GETİRİLMİŞTİ

2018 yılında yayınlanan Derin Gerçekler programında da gündeme getirilen The Economist'in 2019 yılı çizimi hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunulmuştu. Birilerinin bu dergi üzerindeki çizimlerle insanlara mesaj vermeye çalıştığı belirtilmişti. Dilipak o dönem görselde yer alan pangolin hakkında, ''Karıncayiyen kimin kahramanıydı? Geçenlerce ölen Marvel'in sahibi Stan Lee, geleceğin dünyasındaki kavramları emojiler şeklinde, çizgi filmlerle insanların şuur altını hazırlamak için çalışıyordu. Bunların eğitim modeli var, Vatikan'ın tüm dünyaya yaydığı.'' ifadelerini kullanmıştı. 

26 Kasım 2018 tarihli Derin Gerçekler'de The Economist'in çiziminin anlatıldığı açıklamaların tamamı:

HaberVakti

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@