Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, TIME dergisinin her sene yayınladığı dünyanın en etkili insanları listesi için okuyuculara açılan oylamada birinci sırada yer aldı. Listede ikinci sırada Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, üçüncü sırada ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson yer aldı.

TIME dergisinin her sene yayınladığı "Dünyanın en etkili insanları" listesi için açılan oylamada okuyuculardan 3,3 milyondan fazla oy alan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, listede zirveyi gördü. Oyların yüzde 3,5'ini alan Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk olurken yüzde 3,2 oy oranıyla İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise üçüncü sırada yer aldı.

SAVAŞTAN SONRA ÖN PLANA ÇIKTI

2019'da Ukrayna Devlet Başkanlığı konumuna seçilmeden önce herhangi bir siyasi geçmişi olmayan Zelenski, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra dünya liderlerinden istediği destekler ile uluslararası arenada en çok konuşulan siyasetçilerden biri haline geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı öte yandan savaşın başından bu yana birçok etkinlikte de video konferans yoluyla boy göstererek dünya çapında ünlü sanatçılara da hitap etmişti. Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü film festivali Cannes'da bir konuşma yapan Zelenski, Charlie Chaplin'in kült filmi Büyük Diktatör'den yaptığı alıntıyla da oldukça konuşuldu.

KKTC'de yangın bölgesinde başlayan sağanak alevleri söndürdü KKTC'de yangın bölgesinde başlayan sağanak alevleri söndürdü

Zelenski, öte yandan nisan ayında TIME muhabirlerinden Simon Shuster'a verdiği röportajda, "Onların izlediklerini anlıyorsun. Bir sembolsün. Bir devlet lideri nasıl davranmalıysa öyle davranmalısın" ifadelerini kullanmıştı.

ZELENSKİY'NİN ARDINDAN MUSK VE JOHNSON YER ALDI

Oylamayı ikinci bitiren isim, oyların yüzde 3,5'ini alan Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk olurken yüzde 3,2 oy oranıyla İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise üçüncü sırada yer aldı.

23 MAYIS'TA AÇIKLANACAK

Oylamaların ardından TIME editörlerinin belirlediği "Dünyanın En Etkili İnsanları" listesinin 2022 baskısı, 23 Mayıs'ta ilan edilecek.