Tıp profesörü Ahmet Rasim Küçükusta'dan flaş çıkış: Koronavirüs aşısı yaptırmam da önermem de...

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 'Koronavirüs aşısını yaptırmam, kimseye de yaptırmasını önermem' konulu bir yazı kaleme aldı.

Gündem 17.11.2020 - 16:47 17.11.2020 - 16:47

İşte Küçükusta'nın söz konusu yazısı:

Şirketlerden arka arkaya aşılarının ne kadar etkin olduğunu bildiren açıklamalar geliyor.

Açıklama diyorum çünkü ortada üzerinde tartışılabilecek, hakemli bir dergide yayınlanmış bir araştırma yok.

Önce BioNTech aşılarının yüzde 90 etkili olduğunu açıkladı.

Ardında Rusya Sputnik V isimli aşılarının etkinliğini yüzde 92 olarak duyurdu.

Ve nihayet bugün de Moderna yüzde 94.5 etkili olan bir aşıları olduğunu dünyaya ilan etti.

Artıran artırana!

Bu aşılar bugüne kadar hiçbir aşı için onay almamış olan mRNA tekniği ile hazırlanıyor.

Üstelik de pandemi var diye bu “onay almamış” yöntem bir de “hızlandırılmış” olarak yürütülüyor.

Bir virüse karşı aşı hazırlama süresi ortalama 10 senedir; en hızlı uygulamaya geçen boğmaca aşısı için bile 6 sene gerekmiştir.

Bir aşının en mühim hususiyeti emniyetli olmasıdır

Şirketlerin “aşı yapılan yerde kızarma, şişme, ağrı dışında hiçbir yan etki görmedik” şeklindeki açıklamaları önemli değil çünkü bu tepkiler her aşıda görülür, aşı yapılanlar sadece bir hafta takip edildiler.

Bu tür, vücuda bir virüsün mRNA’ sının verilmesiyle etki gösteren aşıların uzun vadede telafisi olmayan riskleri (oto-immün hastalıklar, kanserler, kısırlık…) olması muhtemeldir.

Birkaç milyar “sağlıklı” insana yapılacak aşının hele de hiçbir bilgi birikimi olmayan bir aşının “etkinliği” gibi “emniyetinin” de ispatlanması şarttır!

Unutulmaması gereken çok önemli bir husus da şu: Virüste mutasyon olduğunda aşıların etkinliği ne olacaktır?

10 yıl süren aşı çalışmaları 1 yılda yapıldı

Genetik uzmanı Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu bu riskler için şu bilgileri veriyor:

“mRNA AŞISI: Kafamda deli sorular! Bir genetikçi olarak, insanların heyecanla beklediği BIONTECH, ModeRNA mRNA aşı teknolojisi konusunda kaygılıyım! mRNA 'lar virüsün küçük gen parçalarını hücrelerimize sokarak, hücrelerimizde bu parçaları üretme stratejisine sahip!

Bu demek oluyor ki hücrelerimiz virüs parçası üretim fabrikalarına dönüşecek. Peki hücreler bunu üretmeyi ne zaman durduracak? Uzun zaman bu parçaların üretilmesi, bağışıklık hücrelerimizin, virüs parçası üreten kendi/öz hücrelerimize saldırmasına neden olacak mı?

Bu mRNA'lar vücudumuzda hangi hücrelere girecek? Sinir sistemi, kas, karaciğer, akciğer vs... bu hücrelerimizin bu yabancı mRNA'yı alıp, virüs parçası üretmesi, oto immün hastalıklara, kendi bağışıklık hücrelerimizin organlarımıza saldırmasına neden olacak mı?

Diyelim ki kısa vadede bu söylediklerim olmadı ya uzun vadede ne olacak? Bu gen parçaları bizim genomumuz ile birleşebilir mi? Birleşir ise ne olur? Kanser de dahil gelecekte oto immun hastalıklar ortaya çıkabilir mi?

Ya virüsle enfekte olan kişiler aşıyı olursa bu mRNA'lar canlı #coronavirus partikülleri ile birleşebilir mi? Yeni mutasyonlar ortaya çıkarabilir mi? Kafamda çok soru var. Bu teknoloji çok yeni, ilk kez deneniyor biraz acele mi ediyoruz...

Bu yazdıklarım aşı karşıtlığı olarak anlaşılmasın! Hele de komplo teorilerine hiç alet etmeyin! Bu mRNA aşısı potansiyeli yüksek, iyi olabilecek bir teknoloji taşıyor. Gelecekte bu teknoloji aşı için bir dönüm olabilir. Yazdıklarım güvenliğinin uzun süreli araştırılmasıyla ilgili

Yazmış olduğum tüm sorular, altında bir bilimsel kaygı olan, birçok bilim insanının fikrinin dahi olmadığı mevzulardır. Lütfen çok biliyorum yanılgısına kapılmayın!

Genoma entegre olabilen non-retroviral RNA virüs parçaları ile ilgili tek bir makale koyuyorum, önce lisede öğrendiğiniz bilgileri geliştirin! Sonra ahkam kesin diyorum! Hücre biyolojisi, immunoloji bir muammadır, yaptım oldu diye bir şey yok!”

Ben bu aşıyı yaptırmam

Prof. Dr. Bülent Polat’ın bir tviti ise aynen şöyle:

“Sadece çok belirgin birkaç örneğini verdiğim ve her türlü etik değerin bir kenara bırakıldığı bu karmaşa döneminde, aceleyle örn. Ocak-Şubat aylarında vücudunuza genetik bir materyelin verileceği böyle bir RNA aşısı çıkarsa: Bu aşıyı yaptırmam, kimseye de yaptırmasını önermem.”

WHO imdadımıza yetişti: Aşılara ilişkin pek çok soru işareti var!

Bu alelacele piyasaya çıkarılmaya çalışına aşılarla alakalı endişelerimi ben de dile getirmiştim (11, 12, 13).

Birçok açıklamasını tenkit ettiğim Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) bu sefer tebriki hak ediyor. O da tıpkı benim gibi düşünüyor (14):

“Aşı çalışmalarına ilişkin bir soruyu cevaplayan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ise Alman BioNTech ve Amerikan Pfizer ortaklığı aşısı (yeni nesil biyoteknolojik üretim mRNA aşısı) ve Moderna'nın ürettiği aşılarda "yüksek etkinlik" gördüklerini söyledi.

Swaminathan, ancak bu aşıların koruma süresi, ağır hastalıklar üzerinde ve özellikle yaşlılar olmak üzere farklı alt popülasyonlar üzerindeki etkisi hakkında hala pek çok soru işareti olduğunu vurguladı.

Bu yüzden klinik deneylerden veri toplanmaya devam edilmesini umduklarını belirten Swaminathan, "Önümüzdeki haftalarda şu anda devam etmekte olan diğer aşı denemelerinden daha fazla sonuç almayı dört gözle bekliyoruz." dedi.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise aşı çalışmaları için, "Gerçekçi bir umudumuz olmalı ama henüz orada değiliz." ifadesini kullandı”.

Gelelim neticeye

Önce “pandemi”yi konuştuk

Peşinden “sindemi” geldi (15).

Sonra “tvindemi” (16)…

Ve görünen o ki şimdi de sırada “vaksindemi” var!

Yorumlar (2)