banner5

10.04.2020, 22:11

Travma Sonrası Stres Bozukluğu ve Kurtulma Yolları

Güzel bakmak,
Güzel görmek,
Güzel düşünmek,
Hayattan zevk almak için;
Evde Kal Türkiyem!
Travma sonrası stres bozukluğuna aşağıdaki durumlar neden olabilir;
• Afetler; deprem, sel, toprak kayması, çığ altında kalma,
• Boğulma tehlikesi, yangın
• Şiddet; savaş, silahlı saldırı, işkence, tecavüz, gasp, kaçırılma
• İş cinayetleri (madende göçük altında kalma, inşaattan düşme)
• Trafik / deniz / uçak kazası
• Ölümcül alerjik reaksiyon
•Salgınlar....vb.
Hayatınız boyunca; yukarıda saydıklarım ve benzeri gibi psikolojik olarak da travma kabul edilen deneyimler yaşarız. Bu deneyimler bizleri derinden etkiler, düzenimizi bozar. Bizde oluşturduğu etki arttıkça dengemiz kaybolur .Şunu unutmayalım ki travma, onu yaşamamız onu görmemiz için karşımızda durur. Yaşanacaktır başka çare yoktur.Reddetmek,yok saymak en kolay yöntem olsa da çözümsüzlüğü arttıracağından en iyisi böyle bir durumda ne yapacağımızı bilmektir.
Çözüm Yolları :
1- Olanı kabul etmek.
kaçmak ,kızmak yok saymak yerine yapılacak en iyi şey;derin bir nefes alıp tamam bu oldu, olduğunu kabul ediyorum demektir .
2-Sorun ile sorun olmayın.
İnsan sürekli dengede olmak,dengede kalmak ister.Egomuz yaşanan durumu kendisinin ölümü olarak kabul görür.Olayı ya da olayları genellemek ten,inançlar üretmekten kaçının .Sorun ile sorun olmayın .
3-Bağışlayın .
Bağışlamak olayı bize yaşatanların davranışlarını onaylamak anlamına gelmez.Bağışlamak, affetmek size büyük bir özgürlük ve hafiflik verir Affetmek yerine sürekli durumu yaşamak enerjinizi karşı tarafa kaptırmış olmanıza sebep olur. Kaptırdığınız pozitif enerji hayat ile güvenli bağ kurmanıza engel olabilir . Yaşam ile arasındaki pozitif enerjiyi kaybedenler sürekli olumsuz davranışlar üreten, saldırgan, intihar meyilli, depresif kişilere dönüşebilir. Kişi;kaldığı yerden devam etmek yerine başarısız bir yaşam döngüsünü kabulle kendisini zorlamış olur.
4-Objektif davranın.
Her ne olduysa olduğu gibi görmeye çalışın. Sadece gerçeğe bakın eklemeler yapmayın, yorumlar katmayın.Çünkü akıl bazen gerçeği görmekten kaçınmak için bunu yapar. Sürekli üretir. Olumsuz düşünceler arasında kaybolmayın.
Unutmayın! Hepsi sadece bir düşüncedir. Gerçek olan bu değildir. Dünya başıma yıkıldı, öldüm ,işimi kaybettim, yaşamak anlamsız , evde kalıp önlem aldığın halde:
- Ya bu virüs bana da bulaşırsa !
-Ya ölürsem!
-Ya başkasının ölümüne sebep olursam !....gibi çarpıtmalara girmeyin.
Önlemleri alın,gerçekliği yaşayarak bu tür olumsuz davranışlardan kaçının.
Eğitim alın ,uzman yardımı alın ,kendiniz ile barışık olun ,size ait kısımları inceleyip çözümler üretin ve :
Güzel bakın ,
güzel görün ,
güzel düşünün,
hayattan zevk alın .
Gerçekçi davranıp en iyi önlemleri almaktan uzak durmayın.
Unutmayın !
Güzel yaşamak, yaşanan sorunlardan kurtulmak için en iyi yöntem, zihnini kontrol etmeyi Başara bilmektir .Birey,zihnini kontrol etmeyi başardığı andan itibaren pozitif bakacak ,üretecek ve hayatına kaldığın yerde devam edecektir.
Düşünebilen Şehirler İnşa Edeceğiz İnşallah.
Yorumlar (1)
Günel 10 ay önce
Ellerinize Sağlığ Analiz Hayatımızda Önemli Anları Anlatır Dünya Bir Anlığ Dayandı İnsanlar Yuvasın Kapısın Bağlayıp Pençerede Hayata Bakır İnsanlar Şu Durumlara Alışığ Deyil Stes Bozukluğu İnsanlara Kapı Açdı Korku Paniğ İnsanlarda Adet Enene Gibi Olaçağ Sabir Etsende Mümkün Olamyor İnsanlar Tel Ekranına Bakdığda Daha Çok Üzülyor Virüs Hakda Kötü Haberler Stes Bozukluğu Yapır Hayatımızda Olan Gerçekler Bir Diziye Benzeyir Sonu Mutlu Olaçağın Bilirik Virüs Savaşın Yok Gibi Düşünmek Lazım Yuvada Olan Sıçağlığa Sıçaklığ Katmağ Lazım Allaha Dua Etmek KURANİ KERİMİ OKUYARAĞ YENİ DÜNYA YARATMAĞ LAZIM HAYATIMIZDA Dünya Allahın Bize Verdiyi EMANET Sonumuzu Rabbim Hayır Etsin TÜRKÜYE AZERİ MÜSELMAN HALKLARI MUTLU KAPI AÇSIN HAYATA DÜNYA HAYAT BİZİM ÜÇÜN YENİ OLAÇAĞ HAYATIMIZDA AÇILARIN KAPISIN SONSUZADEK BAĞLAYAĞ
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?