TRT Çocuk'taki Kazdağları tepkisi kurgu mu?

TRT Çocuk'ta canlı yayınlanan 'Haberin Olsun' isimli programa telefonla bağlanan 9 yaşındaki Utku Ege Akburu, "Kazdağları'mıza şu anda çok büyük zarar verilmekte..." şeklinde bir cümleyle konuşmaya başlayınca sunucu Gözde Çevik, TRT Çocuk'un siyasetten uzak olduğunu gerekçe göstererek konuşmayı yarıda kesip telefon bağlantısını sonlandırdı.

Gündem 10.08.2019 - 12:54 10.08.2019 - 12:54 Bülent Deniz

Çocuklara eğitici içerikler hazırlayan ve kısa zamanda adından sıkça söz ettirmeyi başarmış çocuk kanalı TRT Çocuk'ta canlı olarak yayınlanan 'Haberin Olsun' isimli yarışma programına telefon bağlantısıyla katılan Utku Ege Akburu isimli 9 yaşındaki çocuk, "Kazdağları'mıza şu anda çok büyük zarar verilmekte." deyince, sunucu Gözde Çevik TRT Çocuk'un bu tarz provakasyonlara alet edilmemesi için Utku'nun sözlerini bitirmesine izin vermeyerek telefon bağlantısını sonlandırdı.

UTKU'YU KİM YÖNLENDİRDİ?

Kazdağları'nda yapılan maden araştırmaları sonucunda kesilen ağaçları protesto edenler geçtiğimiz gün yeni bir protestoya daha imza attı. TRT Çocuk'a telefonla katılan, 9 yaşındaki bir çocuk canlı yayında, "Kazdağları'mıza şu anda çok büyük zarar verilmekte." şeklinde başlayan cümlesinin çocuğa ezberletildiği yönünde yorumlar yapıldı. Sunucunun müdahale etmesiyle konuşması sonlandırılan çocuğun ebeveynleri tarafından yönlendirildiği iddia edildi. Çocuklarının sözlerinin kesilmesinin ardından amacına ulaşan ebeveynler, konuyu basında ve sosyal medyada yayarak Kazdağları protestosuna yeni bir boyut kazandırdığı belirtildi.

TRT ÇOCUK SİYASETTEN UZAK KALSIN

Sosyal medyada eleştrilerin odağı olan sunucu Gözde Çevik programdan gözyaşlarıyla çıktığını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

"TRT Çocuk’ta neşeyle sunduğum çocuklarla hayat bulduğum programlardan birisini gerçekleştirmek üzere çıktığım evime gözyaşlarıyla döndüm…

Nereden bilebilirdim ki TRT Çocuk’un hiçbir zaman konusu olmayan gündelik tartışmaların benim programımda dile getirileceğini, nereden bilebilirdim ki çevre duyarlılığını çocuklara en iyi anlatan kanalıma tam da bu konuda eleştiriler geleceğini… Sosyal medyada bu şekilde gündeme geldiğim için üzgünüm… Bırakalım da Türkiye’nin ortak değeri TRT Çocuk siyasetten, günlük tartışmalardan uzak kalsın. Ben, o tertemiz çocuklar sayesinde neşe dolu bir hayat geçiriyorum. Tartışmalarınızı bizden ve çocuklarımızdan uzak tutun. Biz size rağmen gülmeye, eğlenmeye bunları yaparken de öğrenmeye ve öğretmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gündelik tartışmalarınızın bir parçası olmayacağız. Son olarak, sosyal medya üzerinden küfür eden, hakaretlerde bulunanları çocukların gülen yüzü hatırına umursamıyorum. Sevgiyle kalın…"

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@