Tüm dünya'nın gözü bu açıklamadaydı ! Putin resmen...

Çin'de temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'den Ukrayna'ya, Amerika'dan Çin'e tüm dünyadaki gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu

Dünya 28.04.2019 - 00:51 28.04.2019 - 00:51

Çin'de temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'den Ukrayna'ya, Amerika'dan Çin'e tüm dünyadaki gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Putin, İdlib'de askeri operasyon için, "Ben bunu göz ardı etmiyorum. Fakat Suriyeli dostlarımızla birlikte, insani durumu göz önüne alarak bunun bugün uygun olmadığını düşünüyoruz" dedi.

İkinci Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak için Çin'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamalarda bulundu.

İşte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Putin'in açıklamalarından satır başları;

İDLİB MESELESİ

"İdlib'de askeri operasyonu ben göz ardı etmiyorum. Fakat Suriyeli dostlarımızla birlikte, insani durumu göz önüne alarak bunun bugün uygun olmadığını düşünüyoruz."

Suriye'de Anayasa Komitesi'nin kurulmasını muhalif gruplarının yavaşlattığını öne süren Putin, "Tüm muhalif gruplarla çalışacağız. Sabırla, ısrarla, bu komitenin oluşturulması için çaba edeceğiz. Çünkü bu, siyasi sürecin başlangıcı için temel olarak düşünülebilir" diye konuştu.

ABD'NİN TÜRKİYE DAHİL 8 ÜLKENİN MUAFİYETİNİ KALDIRMASI

"ABD'nin İran yaptırımları muafiyetinin sona ermesinin ardından Rusya petrol üretimini hemen artırmayacak. Belli bir seviyede üretimi sürdürmek için OPEC'le anlaşmamız var ve bu anlaşma temmuz ayına kadar geçerli."

ABD'DE TUTUKLANAN RUS AJANI

ABD topraklarında Rusya adına ajanlık yaptığı iddiasıyla 9 aydır gözaltında olan Rus vatandaşı Maria Butina'ya 18 ay hapis cezası verildi. Putin, ABD'nin Butina konusunda ABD'nin gözaltı kararıyla başını dik tutmaya çalıştığını belirtti.

UKRAYNA İLE İLİŞKİLER

Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimlerinin galibi Vladimir Zelenskiy ile görüşme ihtimaliyle ilgili olarak Putin, "İleride bir görüşmemiz olursa, müzakerelere başlarsak, ben bunu göz ardı etmiyorum. İlk önce Ukrayna'nın güneydoğusundaki çatışmanın sonlandırılmasını konuşmamız gerekecek. Minsk anlaşmalarının uygulanması, tek çözüm yoludur" ifadelerini kullandı. Putin, Ukraynalıların kendi devlet başkanından Donbas sorunun çözmesini beklediğini sözlerine ekledi.

ÇİN-ABD, RUSYA-ÇİN İLİŞKİLERİ HAKKINDA DEĞERLENDİRME

Çin ile ABD arasında yaşanan ekonomik ve ticari gerilimi değerlendirerek, "Kimse ekonomik kısıtlamalar veya ticaret savaşları istemez. Dünyanın neredeyse yüzde 100'ü buna karşı. Dünya kamuoyu ekonomik savaşların küresel istikrarsızlığa yol açtığını düşünüyor" diyerek ABD'nin Çin'e uyguladığı yaptırımları eleştirdi. Rusya ile Çin arasındaki ilişkileri de değerlendiren Putin, iki ülke arasında karşılıklı çıkarlara dayalı iletişim ve etkileşim olduğunu söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@