Tunus'tan Libya çağrısı: Bu zorunlu

Darbeci Hafter’in işgal ettiği bölgelerin kurtarılmasının ardından Terhune ve çevresinde bulunan toplu mezarların ürkütücü olduğu ifade edilen Tunus Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, bağımsız ve şeffaf soruşturma açılmasının zorunlu olduğu bildirildi.

Dünya 17.06.2020 - 22:40 17.06.2020 - 22:40

Tunus Dışişleri Bakanlığı, Libya hükümetinin başkent Trablus’un güneyindeki Terhune kenti ve çevresinde bulduğu toplu mezarlarla ilgili bağımsız ve şeffaf soruşturma açılması çağrısı yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Terhune’de toplu mezarların bulunduğu yönündeki ürkütücü haberlerden endişe duyulduğu belirtilerek, bunun tehlikeli bir gelişme olduğu ve krizin askeri seçeneklerle çözülmeye çalışılmasının Libya halkının sıkıntılarını artırmaktan başka bir işe yaramayacağını ortaya koyduğu vurgulandı.

Açıklamada, hükümetin Terhune kenti ve çevresinde bulduğu toplu mezarlarla ilgili bağımsız ve şeffaf soruşturma açılmasının zorunlu olduğu kaydedildi.

Toplu mezarlar bulunmuştu

Libya ordusu, 5 Haziran’da Terhune’yi ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri darbeci Hafter milislerinden temizlemiş, kentteki bir hastanede 106 ceset bulmuştu.

Birleşmiş Milletlerin (BM) açıkladığı rakamlara göre Hafter milislerinin harekat ve ikmal merkezi olarak kullandığı Terhune ve çevresinde son dönemde 8 toplu mezar bulunmuştu.

Libya hükümeti, “sivil bölgelere patlayıcı, mayınların tuzaklanması, yargısız infazlar, cesetlere tahrif, işkence” gibi suçların araştırılması için uluslararası toplumu ülkeye davet etmişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@