Türkiye ve Irak arasında dev petrol projesi!

Türkiye ile Irak arasında projelere bir yenisi daha ekleniyor. Irak Petrol Bakanı Feyyaz Nime, Türkiye ile kendi ülkeleri arasında yeni bir petrol boru hattı projesinin hayata geçebileceğini ifade ederek, boru hattının günlük kapasitesinin günlük 1 milyon varil olacağını belirtti.

Gündem 06.11.2019 - 13:53 06.11.2019 - 13:53

Türkiye ile Irak arasındaki önemli bir projelerde bir yenisi daha geliyor. Irak Petrol Bakanı Feyyaz Nime, yaptığı açıklamada, iki ülke arasında yeni bir petrol boru hattı projesinin hayata geçebileceğini söyleyerek, söz konusu boru hattının kapasitesinin günlük 1 milyon varil olmasının beklendiğini ifade etti.

"KERKÜK PETROLÜNÜN SEVKİYATI DAHA DA ARTABİLİR"

Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki petrol sevkiyatını da değerlendiren Nime, yeni hattın Kuzey Irak bölgesi ile yapılan sevkiyatı engellemeyeceğini söyledi. Mevcut durumda, Kerkük’ten Türkiye’ye günlük 100 bin varil petrol sevkiyatının yapıldığını belirten Nime, bu sevkiyatın daha artacağına inandığını söyledi.

Nime son olarak, ülkesinin enerji alanında büyük bir konumda olduğunu ifade ederek, “Irak bu konuda önemli bir rol üstlenmeli” dedi.

Yorumlar