Türkiye'den Akdeniz hamlesi! Bölge ülkeleri köşeye sıkıştı...

Türkiye'nin kararlı dış politikası, kurulan oyunları bozmaya devam ediyor. Suriye'nin kuzeyindeki terör koridorunu yerle bir eden Türkiye, Akdeniz'de de taviz vermiyor. Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat sonrasında bölge ülkeleri iyice köşeye sıkıştı. Güney Kıbrıs Rus Yönetimi, Yunanistan ve Mısır anlaşma karşıtı açıklama yarışına girdi.

Gündem 30.11.2019 - 12:35 30.11.2019 - 12:35

Türkiye ile Birleşmiş Milletler'in desteklediği Libya hükümeti arasındaki 'Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nın imzalanması büyük panik yarattı. Anlaşma ile Türkiye, Akdeniz'deki meşru sınırlarını tüm dünyaya ilan etmiş oldu.

KKTC'DE MEMNUNİYET

Enerji jeopolitiğine yeni bir yön verecek anlaşma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) memnuniyetle karşılandı. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, "KKTC, Doğu Akdeniz'de çok büyük bir değer kazandı. Türkiye'nin geleceği için KKTC'nin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı" dedi. KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy da, "Doğu Akdeniz'deki Rumların ve uluslararası güçlerin oyunu bozuldu" dedi.

ANLAŞMALAR SÜRECEK

Türkiye, bölgedeki sondaj çalışmalarını da tüm tehditlere rağmen sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da önceki gün Libya ile varılan mutabakata ilişkin "Bundan sonra diğer ülkelerle de zemin uygun oldukça bu tür görüşmeler yapmayı sürdüreceğiz" demişti.

Sabah'ın haberine göre, Ankara'nın adımları Güney Kıbrıs Rus Yönetimi, Yunanistan ve Mısır'ı panikletti.

Üç ülke anlaşma karşıtı açıklama yarışına girdi.

Yorumlar