Türkiye'den Çin'e: Son bulsun!

İnsan Hakları Konseyinin 40'ıncı oturumun "yüksek seviyeli" bölümünde konseye hitap eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin'in Uygur Türkleri ve Müslüman azınlıklara yönelik politikası hakkında konuştu. Çavuşoğlu, Çin'in uyguladığı hak ihlallerinin kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

Gündem 25.02.2019 - 15:53 25.02.2019 - 15:53

İnsan Hakları Konseyi’nin 40’ıncı oturumun “yüksek seviyeli” bölümünde konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) yaşayan Uygur Türkleri’ne ve Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları ihlalleri raporlarının endişe verici olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Çin’in terörle mücadele kapsamında masum insanlar ve teröristler arasında ayrım yapması gerektiğini belirtti. Çavuşoğlu Çin’in Uygur Türkleri ve Müslüman azınlıkların kültürel kimliklerini tamamen korumasını ve din özgürlüğü de dahil evrensel insan haklarına uygun hareket etmesini ümit ettiğini ifade etti.

Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye’nin Uygur Türklerinin özgürlük ve inanç haklarına karşı uygulanan ihlallerin son bulmasını beklediğini söyledi.

Yorumlar