Türkiye'nin ilk yerli ve milli mobil uydu haberleşme sistemi: CTech

CTech, Türkiye’nin ilk yerli ve milli mobil uydu haberleşme sistemlerini geliştirdi.

Bilim, Teknoloji 26.07.2020 - 14:38 26.07.2020 - 14:38 Bülent Deniz

İlk olarak TUSAŞ menşeli ANKA-S insansız hava aracında kullanılmaya başlanan bu sistemin hava, kara terminali ve yer istasyonları da dahil olmak üzere tamamı yerli ve milli imkânlarla üretildi.

Ufuk ötesi haberleşme çözümü olan CTech Mobil (Satcom-On-The-Move / DEV-KU-18 terminali) Uydu Terminalleri, zorlu çevresel ve hareket koşullarına sahip olan askeri, havacılık uygulamalarına uygun güvenli haberleşme imkânı sağlıyor.

Bu haberleşmeyi uydu teknolojisi ile sağlayan CTECH, bunu yüksek kabiliyetler sunarak gerçekleştiriyor.

Zorlu taktik ortamlar için tasarlanan bu terminaller hızlı hareket eden araçlara, uçaklara, helikopterlere ve İHA’lara monte edilebiliyor.

Bu terminaller ile her zaman her yerde Ku-Band veya Ka-band kullanılarak güvenli uydu haberleşmesi sağlamak mümkün hale geliyor.

Yirmi Mbps’ye kadar veri iletim hızı ile bu DEV-KU-18 Uydu Haberleşme Terminali, yirmi dört kg’dan hafif (anten, modem ve ACU dahil) bir yapıya sahip.

Anka-S SİHA/İHA da, CTech’in geliştirdiği Uydu Haberleşme Terminalleri yazılımı sayesinde uydudan kontrol ediliyor. Bu kabiliyet, İHA’nın istenilen bölgeden kontrol edilebilmesine imkân tanıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@