Türkiye’ye giriş yapacaklar dikkat! şartlarda yeni dönem 1 Temmuz’da başlıyor

Türkiye’de ülkeye giriş ile ilgili yeni kararlar 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giriyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, 1 Temmuz 2021’den İtibaren geçerli olacak ülkeye giriş tedbirleri duyuruldu. 

Gündem 30.06.2021 - 21:39 30.06.2021 - 21:39 Bülent Deniz

Türkiye’ye giriş kuralları 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzre yeniden düzenlendi. 

Buna göre İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 1 Temmuz 2021’den İtibaren geçerli olacak Türkiye’ye kara, hava ve deniz yoluyla girecek vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar şöyle:

Ülkemize girişten en az 14 gün önce aşı yaptırdığını belgeleyenler ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğini belgeleyenler
Türkiye’ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporunu ibraz edenler

Türkiye’ye girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunu ibraz edenlerin ülkemize girişlerine izin verilecektir.

Ayrıca İstenen belge ya da test sonuçlarını ibraz edemeyen vatandaşlarımıza sınır kapılarında PCR testi uygulandıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek ve test sonucu pozitif çıkanların ikametlerinde izolasyona alınmaları sağlanacaktır.

Edirne ve Kırklareli illerimizde bulunan kara ve demiryolu sınır kapılarımızla sınırlı olacak şekilde; istenilen test ve belgeleri ibraz edemeyen vatandaşlarımızın, bilgilerini (ülke içerisinde bulunacakları yer) içeren bir formu doldurarak geçişlerine izin verilecektir.

Bu şekilde ülkeye girişlerine izin verilen vatandaşlarımız, uygulama esasları Sağlık Bakanlığınca belirlenecek şekilde varış noktalarında karantinaya alınacak ve negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz edene kadar karantina sürdürülecektir.

Yurtdışından özlemle Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızın sınır kapılarımızda, havalimanlarında sıkıntı yaşanmadan bir an önce memleketlerine ve sevdiklerine kavuşması için Aşı belgeleri PCR testlerini ve/veya Antijen testlerini yaptırıp yanlarına almalarını önemle rica ediyoruz.

Yurtdışından tatil/izin için Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızdan Türkiye Giriş Formunu muhakkak doldurmak zorunda olduklarını unutmamalarını özellikle rica ediyoruz

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@