Türkiye'ye karşı yeni ittifak! Yarın harekete geçiyorlar

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine karşı çıkan Batılı devletler, Mavi Bayrak tatbikatı ile harekete geçiyor. 6 ülkenin katılacağı tatbikat yarın başlayacak.

Gündem 02.11.2019 - 13:17 02.11.2019 - 13:17

Türkiye'nin Akdeniz'deki faaliyetlerine karşı pek çok yaptırım uygulayan Batılı devletler, yeni bir ittifak sağladılar. İsrail liderliğinde gerçekleşecek Mavi Bayrak Tatbikatı, Türkiye'nin bölgedeki faaliyetlerine yönelik bir gözdağı olma özelliğini de taşıyor.

İsrail ev sahipliğinde gerçekleşen Mavi Bayrak Tatbikatı'na, ABD, İtalya, Almanya ve Yunanistan katılacak. 6 ülkenin ortak düzenleyeceği tatbikat Pazar günü başlayacak ve 5 gün sürecek.

Akdeniz'de Türkiye'ye karşı oluşturulan çoklu ittifaklara eklenen Mavi Bayrak ittifakı, bölgede İsrail'in söz hakkını arttırma amacı güdüyor.

F-35'lerin dahil olacağı tatbikatta tam olarak 1000 İsrail askeri yer alacak. İsrail Hava Kuvvetleri Sözcüsü söz konusu tatbikat ile ilgili, "Savaş egzersizleri ve ileri teknoloji ile çeşitli tehditlere karşı uçuş performansı denenecek" dedi.

İki yılda bir düzenlenen Mavi Bayrak Tatbikatı'nın ilki 2017 yılında gerçekleşmişti. 2017 yılındaki tatbikata katılım sağlayan Hindistan ve Polonya, 2019 tatbikatına dahil olmadı.

Yorumlar