Türkmenler Başbakan Yardımcılığı istiyor!

Yeni seçilen Türkmen milletvekilleri, Türkmen bir vekilin IKBY Başbakan Yardımcısı olması gerektiğini belirtti.

Dünya 13.11.2018 - 17:35 13.11.2018 - 17:35 Bülent Deniz

30 Eylül'de Parlamento seçimlerini gerçekleştiren IKBY, hükümet kurulma çalışmalarına başladı. KDP, KYB ve Goran arasında yeni hükümet kurma müzakereleri yapılıyor. Yeni hükümet KDP, KYB ve Goran tarafından Türkmen ve Hristiyanların katılımıyla oluşturulacak.

KDP, Başbakan Yardımcılığı sayısını ikiye çıkararak, birisini Goran'a diğerini de Türkmenlere vermeyi planlıyor. KYB'ye ise Parlamento Başkanlığı ve üç bakanlık verilmesi planlanıyor.

Sputnik'e konuşan Türkmen Reform Partisi Genel Başkanı IKBY Milletvekillisi Muna Kahveci, Türkmenlerden birinin Başbakan yardımcısı olması gerektiğini belirterek, Türkmenlerin hükümette yer almasının çok önemli olacağını söyledi.

‘TÜRKMENLER BÖLGEDE İKİNCİ ESASİ UNSUR'

Türkmen Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve yeniden seçilen IKBY Milletvekili Muhammed Saddettin İlhanlı, Türkmen bir vekilin Başbakan Yardımcısı olması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Türkmenler bölgede ikinci esasi unsur olduğu için, yeni hükümet oluşturulmasında bizimle siyasi taraf değil millet olarak müzakere etmeleri lazımdır. Her kabinede Türkmenlere bir bakanlık veriliyordu. Bu sefer başkanlıklar da Türkmenlere yer verilmelidir. Ve milli bir hak olarak bu talepte ısrar edeceğiz. Özellikle başbakan yardımcılığını istiyoruz. EĞer seçim sonuçlarına göre en çok oy alan ikinci tarafa verilecek ise başbakana iki yardımcı istihdam edilsin. Ve ikinci yardımcı Türkmenlere verilmelidir. Türkmenler yeni hükümette zayıf bir şekilde iştirak etmemeli, yönetimde ortak olmalıyız. Eğer bölgede ikinci millet isek ve bu ülke hepimizin ülkesi ise yönetimde de zayıf bir katılımcı değil, ortak olmalıyız. Türkmenlerin haklarını savunmak ve siyasi temsiliyetini güçlendirmek istiyorsak yasama ve yürütme müesseselerinde aktif olmalıyız. Türkmen kalkınma partisi olarak başbakan yardımcısının Türkmenlere verilmesini resmi olarak talep ettik. Türkmen partilerle toplantı yaparak Türkmenlerin taleplerini ortak bir kararla başbakan adayına sunacağız."

‘TÜRKMENLERE BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI VERİLMESİ GEREKİYOR'

Sputnik'e konuşan Irak Türkmen Partisi Politbüro Üyesi ve IKBY Milletvekillisi Aydın Maruf, yeni IKBY hükümetinde Türkmenlere önemli bakanlıkların verilmesi gerektiği çağrısında bulunarak, Türkmenlere Başbakan Yardımcılığı verilmesi yönünde resmi bir talepte bulunacaklarını dile getirdi.

KYB: ADALET BAKANLIĞI TÜRKMENLERE VERİLECEK

IKBY Bölgesinde ikinci parti olan ve yeni hükümette yer alacak olan KYB'nin Sözcüsü Sadi Ehmed Pire Sputnik'e konuştu. Pire, Yeni kurulacak Kürdistan hükümetinde bir Türkmen'in bakan olacağının konuşulduğunu aktararak şöyle devam etti:

"Şimdiki Kürdistan hükümetinde zaten bir Türkmen bakan var. Yeni kurulacak Kürdistan hükümetinde Adalet Bakanlığı Türkmenlere verilecek. Kürdistan Başbakanı KDP'den seçilecek. Çünkü onlar çok oy aldı. Çok sandalye kazandı. Başbakan Yardımcılarından bazıları partimizden seçilebilir. Bazı bakanlıklar da bizim partimizden seçilebilir."

KDP: TÜRKMENLER VE HRİSTİYANLAR HÜKÜMETTE TEMSİL EDİLECEK

Seçimde birinci parti olan KDP'nin Yöneticisi Said Mamuziny de Türkmen ve Hristiyanların hükümette temsil edileceğini kaydetti.

30 Eylül'de IKBY'de yapılan Parlamento seçimlerinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 45, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) 21, Değişim Hareketi (Goran) 12, Yeni Nesil Hareketi 8, Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel) 7, Islaha Doğru Koalisyonu 5, Azadi ve Modern Listeleri de birer milletvekili çıkarmıştı.

Bölgede kota sistemine tabi olan Türkmenler 5, Hristiyanlar da 6 vekil meclise göndermişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@