'Twitter çocukların cinsel istismara uğradığı görüntüleri kaldırmayı reddetti'

Twitter, çocuk istismarının yer aldığı görüntülerin sahibinin itirazına rağmen söz konusu görüntüleri yayından kaldırmadı. Twitter 'çocuk pornosu' içeren görüntülerin yayın politikalarına uygun olduğu yönünde açıklamada bulundu.

Dosya 12.02.2021 - 16:43 12.02.2021 - 16:43

New York Post'ta yer alan habere göre, ABD'nin Kaliforniya Eyaleti'nde çocuk istismarı mağduru olan çocuğun Twitter üzerinde yaygın olarak paylaşılan görüntülerini itiraza rağmen kaldırmayan Twitter, 'politikalarımıza uygun' açıklamasında bulundu.

SNAPCHAT ÜZERİNDEN ŞANTAJLA GÖRÜNTÜLERİ ALINDI

13 yaşında bir çocuğun cinsel istismara uğradığı görüntüler üzerinden Twitter'da para kazanıldığı belirtilmişti. Şu an da 17 yaşında olan ve Florida'da yaşayan çocuk, Snapchat üzerinden çıplık fotoğraf alışverişinde bulunmuştu. Bu fotoğrafları 'ailene gösteririz' diyerek şantajda bulunanlar, cinsel içerikli video ve fotoğraflar almaya devam etti. 2019 yılında pedofilleri engelleyen çocuğun görüntüleri, Twitter''da paylaşılınca çocuğun ailesi harekete geçti. 

TWİTTER'IN CEVABI AİLEYİ ŞOKE ETTİ

Twitter'dan görüntüleri kaldırmasını talep eden aileye, ''Bize ulaştığınız için teşekkürler. Davaya göre, içeriği inceledik ve politikalarımızın ihlal edildiğini tespit etmedik, bu nedenle şu anda herhangi bir işlem yapılmayacak.'' cevabı verildi. Twitter'ın cevabı karşısında aile şoke oldu.

TWİTTER GERİ ADIM ATTI

New York Post'un haberini yalanlayan Twitter, daha sonra açıklamasını değiştirerek, ''Twitter, çocukların cinsel istismarını öne çıkaran veya teşvik eden herhangi bir materyale karşı sıfır toleransa sahiptir.Çevrimiçi çocuk cinsel istismarıyla sert bir şekilde mücadele ediyoruz ve politikamızı uygulamak için teknolojiye ve araçlara yoğun bir şekilde yatırım yaptık.'' ifadeleriyle cevap verdi.

Yorumlar