Uçakları Türkiye'nin vurduğunu Rusya reddetti, Esed rejimi kabul etti!

Esed rejimine bağlı haber ajansı Sana, İdlib'de Türkiye destekli muhalifler tarafından iki uçağın düşürüldüğünü duyurdu. Rusya tarafı ise Su-24 uçaklarının düşürülmediğini bildirerek ilginç bir açıklamaya imza attı.

Gündem 01.03.2020 - 16:38 01.03.2020 - 16:38

Esed rejimine bağlı haber ajansı Sana, İdlib bölgesinde muhalifler tarafından iki Suriye savaş uçağının düşürüldüğünü kabul etti.

Resmi Suriye haber ajansı SANA, Türk ordu kuvvetlerinin İdlib valiliğinde iki Suriye savaş uçağını hedef aldığını ve pilotların paraşütle güvenli bir şekilde indiğini belirtti.

Ajans daha önce "medya tarafından bir Suriye savaş uçağının düşürülmesi hakkında bildirilenleri" inkar ederek, vurulan uçağın Suriye hava sahasına giren bir Türk uçağı olduğunu ileri sürmüştü.

Rusya kabul etmedi!

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, “Militanların internet kaynaklarına dayandırılarak aktarılan, Rus Hava Kuvvetleri'ne ait Su-24 uçağının İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesi hava sahası üzerinde düşürüldüğü bilgisi yalan” ifadeleri kullanmıştı.

Esed rejimine karşı savaşan muhalifler, ülkenin kuzeyindeki İdlib kırsalında Serakib şehri üzerinde uçan Suriye rejimine ait bir savaş uçağını füzeyle düşürdüklerini açıklayan bir video yayınlamışlardı.

Düşürülen savaş uçağının Serakib çevresindeki köylere hava saldırısı hazırlığında olduğu belirtildi. Uçakta 2 pilotun olduğu öğrenilirken, durumları ile ilgili henüz bilgi verilmedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@