'Ülkede iktidarlar değişiyor ama TÜSİAD'ın ağır topları değişmiyor'

Gazeteci Serdar Arseven, İSO Sanayi Kuruluşları araştırma sonuçlarının TÜSİAD çerçevesinin gücünü arttırarak devam ettiğini gösterdiğine vurgu yaparak, “İlk sıralarda yine TÜSİAD’ın ağır topları var. Sayın Erdoğan da, o çevredekilerin büyük kazanımlar elde ettiklerini ancak bunu takdir etmediklerini şikâyetle vurguluyor. Ne yaparsın ki devirler değişiyor ama o çevrelerin “kültürel iktidarı” değişmiyor” dedi.

Gündem 29.05.2019 - 18:41 29.05.2019 - 18:41

Yazı ve konuşmalarında sık sık  “Kültürel İktidar” vurgusu yapan MİLAT’taki “Kitabın Ortasından” köşesinin yazarı ve Akit TV yorumcusu Serdar Arseven, İSO Sanayi Kuruluşları araştırma sonuçlarının TÜSİAD çerçevesinin gücünü arttırarak devam ettiğini gösterdiğine vurgu yaparak, “İlk sıralarda yine TÜSİAD’ın ağır topları var. Sayın Erdoğan da, o çevredekilerin büyük kazanımlar elde ettiklerini ancak bunu takdir etmediklerini şikâyetle vurguluyor. Ne yaparsın ki devirler değişiyor ama o çevrelerin “kültürel iktidarı” değişmiyor” dedi.

İstanbul Sanayi Odası’nın 2018 araştırma sonuçlarına göre, TÜSİAD’ın önde gelen markaları, en büyük sanayi kuruluşları listesinde yine ilk sıralara yerleştiler. İSO 500’ün üretimden satışları, son 14 yılın en yüksek büyümesine işaret ederken, bu büyümeden de “aslan payını” TÜSİAD sermayesinin alması dikkat çekti.

“Kültürel İktidar” meselesi

Geçtiğimiz günlerde, “Devirler değişiyor ama TÜSİAD’ın ağırlığı, etkinliği değişmiyor. Kültürel iktidar ile Siyasal ikidar arasından çok fark var. Siyasal iktidarı kültürel iktidarla destekleyemezseniz, bu iş çok zorlaşır!”görüşünü öne çıkarttığı yazısı büyük ilgi çeken Akit TV yorumcusu ve Milat gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven “TÜSİAD duruşunu hiç değiştirmedi” diyerek şöyle devam etti:

“Nitekim bundan Sayın Cumhurbaşkanı da şikayetçi oluyor. Ne yaparsın ki, ne kadar şikayetçi olursan ol, bu durum hemen her alanda böyle. Her dönemde böyle, her dönemde, her dönemde!”

Mesele kültürel iktidar meselesi, binlerce kez söyledik

Arseven şöyle devam etti:

“Meselenin kültürel iktidar meselesi olduğunu binlerce kez söyledik. Siz seçimlerde ne kadar oy alırsanız alın, sonsuza kadar seçim kazanamazsınız.  Seçimler  size yönetme selâhiyetini verir. Seçim kazandığınız sürece de bu imkânı değerlendirirsiniz. Ama günün birinde…

Seçim kaybettiğinizde… O vakit, sizi ayakta tutacak, sizi yeni hedeflere götürecek, düştüğünüz yerden kalkmanızı sağlayacak olan kültürel iktidarınızdır. Türkiye’de TÜSiAD’ın ve aidatçı malum odaların temsil ettiği zihniyet dünyası bellidir. O zihniyet dünyasının kendi içinde tutarlı yaklaşımları vardır. Dünyaya baktıkları yerden yürüyorlar. İktidarlar değişse de onların konumları değişmiyor hatta son 17 yılda olduğu gibi gelişiyor. MÜSİAD ve ASKON mu, bunlara benzer yapılar mı? Onlar, işte, ‘KOBİ’ çerçevesinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Ama, görünen o ki MÜSİAD ve ASKON için ‘dev’ kabul edilenlerin ağırlığı arzu edilen seviyelerin çok çok altında.”

Sivil örgütlerine bakın, HAK-İŞ’i dağıtmaya başladılar

Yazısında malum kesimin sivil toplum örgütlerinin eylemlerine de dikkat çeken Arseven, yazısına şu ifadelerle devam etti: “Sivil örgütlerine bakın, adamlar bir geldi, HAK-İŞ’i dağıtmaya başladı. Bunların 17 yıl boyunca seçim kazanarak iktidarda olduğunu düşünün… Neler neler olur. Bugün belli makamlarda olanları kapıdan içeri sokmazlar.  Mesele, görüşün siyasal olarak iktidarda olduğu vakit de olmadığı vakit de güçlü olabilme meselesidir. Bu da kültürel iktidar meselesidir.

En elit sivil toplum örgütleri belli bir zihniyetin elindeyse, hep elinde oluyorsa, burada ‘sizin’ açınızdan bir sıkıntı var demektir. Şikayet et et, bir yere kadar. Kültürel iktidarı kurana kadar şikayet diline ağırlık vermek zorunda kalırsın. Kültürel iktidar sende ise şikayet dile başkalarına geçer!”

TÜSİAD anketinden yüzde 90 CHP çıkar

Arseven, “TÜSİAD’ın dünya görüşü” hakkında da “Bugün anket yapılsa, oralardan yüzde 90 CHP çıkar. Bu kabahat mi, değil. Elbette istedikleri tercihte bulunabilirler. TÜSİAD çerçevesinde sıkıntı yok, onlar dünya görüşlerinin gereğini yerine getiriyorlar. Üstelik de, başarılılar. Ak Parti öncesinde de, AK Parti iktidardayken de en büyük, en güçlü, en en etkili onlarsa kendi ölçülerine göre başarılılar demektir.  Takdir etmek gerekir!.. Sıkıntı, dünya görüşünün gereğini yerine getirmekte zorlanan çerçevededir. Bu herhangi bir kişinin veya kişiler topluluğunun değildir, bütün bir camianın problemidir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@