Ülkesini terk eden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani hakkındaki iddialara cevap verdi

Taliban'ın Kabil'e dayanmasıyla birlikte Afganistan'ı terk eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Birleşik Arap Emirlikleri'nde açıklamalarda bulundu.

Dünya 19.08.2021 - 23:46 19.08.2021 - 23:50

Taliban'ın başkent Kabil'e girmesinin ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin, ülkesinden ayrıldığı ortaya çıkmıştı.

Gani'nin Tacikistan'a gittiği iddia edilmiş, Tacik tarafı ise Gani'nin uçağının Tacikistan hava sahasına girmediği ve ülke topraklarına inmediğini belirtmişti.

BAE'DEN EŞREF GANİ AÇIKLAMASI

Son olarak ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby de "Eşref Gani'nin nerede olduğu hakkında konuşamam." ifadesini kullanırken, açıklama Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) geldi.

BAE Dışişleri Bakanlığı, "Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesi, insani gerekçelerle ülkemize kabul edildi." dedi. Gani'nin, BAE'nin hangi bölgesinde olduğuna dair bilgi paylaşılmadı.

ABU DABİ'DE HASTANEYE KALDIRILDIĞI İDDİASI 

Taliban'ın başkent Kabil'e girmesiyle ülkesini terk eden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. 

EŞREF GANİ’DEN İLK AÇIKLAMA: AFGANİSTAN'A DÖNECEĞİM 

Tüm gözlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Gani, Birleşik Arap Emirlikleri'nde kameraların karşısına geçti. Sosyal medya hesabından video yayınlayan Gani, Birleşik Arap Emirlikleri’nde olduğunu ve yakın bir zamanda Afganistan’a döneceğini açıkladı.

PARA GÖTÜRDÜĞÜ İDDİALARINI YALANLADI 

“Kan döküldüğü için Afganistan’dan ayrıldım ve hiç param yok” ifadesini kullanan Gani, bir çift ayakkabı ve birkaç parça eşyadan başka bir şey yanına almadığını belirtti. Kan dökülmesinin önüne geçmek ve büyük bir felaketi önlemek için ülkeden ayrılmak zorunda kaldığını yineleyen Gani, beraberinde para götürdüğü yolunda iddialara ilişkin de "tamamen temelsiz" değerlendirmesinde bulundu.

'GİZLİ BELGELERİ AFGANİSTAN'DA BIRAKTIM'

Eşref Gani, "Afganlar için adalet yolundaki çabalarını devam ettirebilmek" adına Afganistan'a dönene kadar diğerleriyle istişare halinde olduğunu belirtti.

Ayrıca Gani, "güvenlik ekibi tarafından ülkeden ayrılmaya zorlandığını" iddia ederek, varlıklarını ve "gizli belgeleri" Afganistan'da bıraktığını söyledi.

Gani'nin açıklamaları şöyle:

"Ülkeden ayrıldım çünkü güvenlik güçleri bana, Afgan dillerinden başka bir dil konuşan Taliban savaşçılarının Cumhurbaşkanlığı Sarayında olduğunu ve oda oda beni aradıklarını söyledi. Hemen ayrılmam söylendi. Ölmekten korkmuyorum. Ancak kalsaydım dünya bir başka Afgan cumhurbaşkanının daha meydanda asıldığını görecekti ve utanç verici bir trajedi tekrarlanmış olacaktı. Uluslararası kamuoyuyla Afganistan'ı terk etme konusunda herhangi bir görüşme yapmadım. Tahliye edildim. Yanımda para götürdüğüm iddiaları temelsiz. Ayakkabılarımı değiştirmek için bile yeterince zamanım olmadı. Kişisel bilgisayarımı, günlüğümü ve diğer tüm gizli dosyalarımı arkada bıraktım."

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@