29 yıldır dinmeyen acı! Srebrenitsa katliamı... 29 yıldır dinmeyen acı! Srebrenitsa katliamı...

Ünlü avukat Faruk Keleştimur, UEFA'nın bu kararı sonrası Habervakti.com'a özel açıklamalarda bulundu.

Bu Soruşturma Tam Anlamıyla Bir Fiyaskodur

Faruk Keleştimur, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhuyla takip ettiği ve büyük bir coşkuyla nihayete eren milli maçın akabinde UEFA’nın Merih Demiral hakkında başlattığı soruşturma tam anlamıyla bir fiyaskodur.

Konunun içeriğine bakıldığında, UEFA Disiplin Yönetmeliği 31. maddesi çerçevesinde soruşturma açılıyor. Yani, Türk tarihinin müstesna emaneti ve Türk milletinin kadim sembolü olan Bozkurt işareti bir ayrımcılık unsuru olarak ele alınıyor. Esas ayrımcılık tam olarak budur! Türk milletinin kadim sembolü Bozkurt’u kriminalize etmeye çalışmak ve buna prestijli kurumların alet edilmesi başlı başına bir insan hakkı ihlalidir. Milli kimliklerin yaşanmasına engel olmak, milli sembolleri yasaklı olarak addetmek kültürel bir soykırım örneğidir. Bu hukuksuzluğun ve kepazeliğin ivedi olarak son bulması gerekir.

UEFA’nın Türk düşmanı çetelerin ve iç istihbarat örgütlerinin provokasyonuna alet olması kabul edilemez. Türk milletinin coşkusu, heyecanı ve enerjisi bu tür hukuksuz ve insan hakkı ihlali olarak nitelendirilebilecek aymazlıklarla baltalanamaz. UEFA, bu hatadan dönmediği takdirde insan hakları ihlali saikiyle hukuk nezdinde lekeleneceği gibi büyük bir şaibe altında kalacaktır. Türk tarihinin ve milli kimliğimizin müstesna bir emaneti olan Bozkurt işaretinin kriminalize edilmesi sadece sporda değil tüm alanlarda telafisi güç bir skandalı doğurabilecektir. Bu tür kurumların saygınlığı Türk düşmanı ırkçı çetelerin ve iç istihbarat örgütlerinin kışkırtmalarıyla zedelenmemeli, Türk milletinin aklıyla alay edilmesine müsaade edilmemelidir. Bu çerçevede sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildiririz." 

MERİH DEMİRAL MAÇ  GOL SEVİNCİ AÇIKLAMASI
Merih Demiral, maçtan sonra yaptığı açıklamada gol sevincinde bozkurt işareti yapması ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:
"İki gol attığım için çok mutluyum. Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklükle alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra bunu iliklerime kadar hissetim. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum. Bütün taraftarlarımız bizimle gurur duyuyor. Tribünde görmüştüm yapan taraftarlarımızı, onları gördükten sonra daha çok yapasım geldi, çok mutluyum. Tribünlerde de yapanları gördüm. Türkiye’de hepimiz Türk'üz, Türk olmaktan da gurur duyuyorum, bunu her seferinde de belirtiyorum. O yüzden gol sevincini de öyle yaptım. Gayet normal, Türk taraftarlarımız da bizimle gurur duyuyor. İnşallah yapmaya devam ederiz. Herhangi bir mesaj yok, sadece ne kadar gururlu ve mutlu olduğumu göstermek istedim." 

UEFA'DAN SKANDAL DİSİPLİN SORUŞTURMASI

Golden sonra bozkurt işareti yapan başarılı futbolcu için UEFA, yaptığı açıklamada, "2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Son 16 Turu Avusturya-Türkiye karşılaşmasıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışları nedeniyle UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır . Konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verilecektir." ifadelerine yer verdi.