Ürdün Kralı Abdullah 69 yıl önce suikasta kurban gitmişti

20 Temmuz 1951'de, Ürdün Kralı Abdullah, cuma namazı için gittiği Mescid-i Aksa'da bir Filistinli tarafından vurularak öldürüldü.

Tarih 20.07.2020 - 20:02 20.07.2020 - 20:02

Ürdün Kralı Abdullah, 20 Temmuz 1951'de suikast sonucu hayatını kaybetti. Kral Abdullah, ölümünün arefesinde İsrail'le kapsamlı bir barış anlaşmasının müzakerelerini sürdürüyordu. Suikaste de bunun neden olduğu söyleniyor...

NE OLMUŞTU?

20 Temmuz 1951 tarihinde, Mescid-i Aksa'yı ziyareti esnasında, Hüseyni aşiretinden Filistinli birisinin kurşunu sonucu hayatını kaybetti. 16 Temmuz da, Lübnan resmi başbakanı Riyad el Sulh'ın Amman'da suikaste maruz kaldığı söylentisi İsrail'e farklı bir bakış getirmişti. Abdullah ise cenaze töreninde ve Moshe Sasson ve Reuven Shiloah ile olan görüşmelerinde övgü yağdırmak için Kudüs'e gitmişti. Abdullah cuma namazı sırasında torunu Prens Hüseyin ile namaz kılarken vurulmuştu.

BU SUİKASTTAN ÇIKAN SONUÇ

İsrail’le mücadeleden geri duran bir Arap liderinin, Filistinlilerce kabul görmesi mümkün değildir. İsrail’le perde arkasından anlaşmaya kalkışan bir Arap yöneticinin canı, Filistinliler arasında asla güvende değildir. Bu travmanın direkt bir sonucu olarak, bugün Ürdün’de ordu ve istihbarat birimleri ağırlıklı olarak Çerkeslerden oluşur; Filistinliler ‘güvenilmez’ bulunur.  

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@