Üst düzey Yahudi Avraham Burg'den şok açıklama: Yahudi sicilimi silin!

Avraham Burg, herkesin bildiği ismi ile Avrom ile ilgili, Haaretz haber sitesinden çok ilginç bir haber paylaşıldı. Avraham Burg'un, mahkemeye başvurarak İçişleri Bakanlığı'ndan 'Yahudi' sicilinin silinmesini istediği öne sürüldü. Geçmişinde birçok yüksek rütbede görev alan Burg'un böyle bir karara varması, Yahudi insanlar tarafından tepkiye neden oldu.

Dünya 28.12.2020 - 18:57 28.12.2020 - 18:57 Bülent Deniz

Haaretz sitesinin haberine göre, Avrom adıyla bilinen, Avraham Burg mahkemeye başvurarak, İçişleri Bakanlığı'ndan 'Yahudi' sicilinin silinmesini istedi. Daha öne bir çok üst düzey görevde yer alan Burg'un bu kararına Yahudi vatandaşlar tepki gösterdi. Avrom'un hakkında daha önceden de, İsrail'de istenmeyen adam tarzında haberler yapıldığı biliyor.

AVRAHAM BURG NE KADAR YAHUDİ?

Avraham, birçok dereceye sahip. Dini Siyonizmin aristokrat ailelerinden birinin soyundan olarak, 15. Knesset'in başkanı olarak görev yaptı. İşçi Partisi'nin sekizinci kıdemli bir üyesiydi. Yahudi Ajansı'nın başkanlığını yaptı ve hatta kısa bir süre Ezer Weizmann'ın istifası ile Moshe Katsav'ın Mişkan'a girişi arasında, başkan olarak görev yaptı. Görüldüğü üzere Avraham Burg'den daha fazla Siyonist ve Yahudi yoktur diyebiliriz.

NEDEN SİCİLİNİN SİLİNMESİNİ İSTİYOR?

Avraham Burg'un düşünecesine göre, "Din manevi bir inançtır, belirli bir kolektif için ortak olan inançları, sembolik değerleri içeren bir kültürdür ve bu nedenle, milliyet kanunu gibi yasalar düzeyinde değil, kültür düzeyinde bırakılmalıdır." diyor.

Devamında ise; 'Yahudiliğin, evrensel ve kozmopolit dünya ile çelişir durumda' olduğunu savunuyor. Dünyada, var olan yaklaşık on bin farklı dine inanan yedi milyardan fazla insan ve kendilerini dinlerine göre tanımlayan yalnızca 13 milyon Yahudi var olduğunu söylüyor.'

Burg'e gelen yorumlar genellikle olumsuz olsa da ona destek verenler de mevcut. Burg'un bu tavrının, 'hakları bakımından eşittir, ancak inancında açıkça farklıdır' sözünü temsil ettiği ve  "beni sil" ifadesinin yorumunun ve anlamının bir sembol olduğunu düşünüyor.

Yorumlar
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Casus yazılım skandalı büyüyor! Macron cep telefonunu değiştirdi...
Taliban: Türkiye'nin Afganistan'a girmesine izin vermeyeceğiz
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@