Uzman doktordan flaş çıkış: MRNA aşılarıyla ilgili çekincelerim var, inaktif aşılar kötünün iyisi...

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Safra Yolları ve Pankreas Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Barut, MRNA aşılarıyla ilgili çekincelerini paylaşarak inaktif aşıların kötünün iyisi olduğu vurgusunda bulundu.

Dünya 13.06.2021 - 22:48 13.06.2021 - 22:48 Bülent Deniz

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de aşı tartışmaları her geçn gün alevlenmeye devame diyor. Son olarak Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Safra Yolları ve Pankreas Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Barut, MRNA aşıları hakkında çekincesi olduğunu vurgulayarak inaktif aşıları olabileceklerini vurguladı.

İşte Barut'un sosyal medyadan yaptığı açıklamaların tamamı:

Tekrar belirteyim Aşı karşıtı değilim Bir bilim insanı olarak aşı karşıtı olmak bilime karşı olmak demek Fakat mRNA aşıları konusunda çekincelerimi bildirdim inaktif aşı (sinovak) konusunda ehveni şer dedim, olabilirsiniz dedim Aşı zorunluluğunun hukuksuzluğunu ifade ettim..

Birçok eleştiri geldi Eleştiriye açığız Ama saldırıya değil Saldırmak isteyen başka kapıya diyoruz E-nabız bilgilerimi görmek isteyen takipçi var Neyi merak ediyorsun aşı olup olmadığımımı OLDUM, Sinovak oldum. Sağlık personeli olduğum için diyabet v hipertansiyonum olduğu için

Eşimde Hipertansiyon olduğu için Sinovak aşısı oldu Bende bir yan etki olmadı Ancak eşimde ciddi Yan Etkiler yaşadık Muhtemelen adjuvana karşı. hipertansiyon atağı ve taşikardi atağı geçirdi. Alerjik Reaksiyon meydana geldi Müdahaleyle düzeldi 2.doz öncesi önlem aldık sorun yoktu

Tekrar ifade ediyorum inaktif yerli aşımız çıkarsa onu tavsiye ediyorum, mRNA aşıları olası ciddi sorun riskleri taşıyor. Dahası otoimmun mekanizmaları harekete geçirebilir ve sonraki kuşaklara da bu kodlama aktarılacağı için otoimmün hastalıklarda ciddi patlamalar yaşanabilir

Grip aşılarında olduğu gibi, mutasyon geçiren virüslere karşı aşılar tam bir başarı elde edemez.. diyabet ve Hipertansiyon hastası olmama rağmen her yıl yapılan grip aşısını olmuyorum.. Kızamık polio hepatit.. aşılarını hem kendim oldum hem de 2 çocuğuma yaptırdım..

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması hemen her hastalık için önem arz eder. Bunu da sürekli vurguluyorum. Bunun için ben ve ailem ne yapıyor? Doğal ve düzenli beslenme, Düzenli uyku, D vitamini için güneş alma, günlük 500 mg C vitamini, Haftanın 2 ya da 3 gününde Propolis.

40 yaşını geçtiğimiz için eşim ve ben Günde 100 miligram Coraspin kullanıyoruz.. Başka ne önerirsiniz hocam: Haftada en az 4 saat spor yapmanızı öneririm, yürüyüş ve yüzme en etkin, bunları tavsiye ederim ağır sporlardan uzak durmanızı öneririm..

Hemen tüm hastalıklarda etken faktör strestir, stresin azaltılması çok önemli gerekirse bunun için yardım alınız.. Sigara ve alkolden uzak durunuz.. Tüm önerilerini Yukarıdaki tweet dizisinde açıkladım.. Herkese SAĞLIK dilerim efendim..

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@