Milli Eğitim Bakanlığı, uzman ve başöğretmenlik eğitim programına başvuru sonuçlarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye'de ilk kez düzenlenecek uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için başvuru yapan öğretmenlerden gerekli şartları taşıyan 614 bin 445 öğretmenin başvurusunun kabul edildiğini söyledi. Başvuruda bulunan öğretmenler, durumlarını meb.gov.tr adresinden öğrenebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan ‘Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ne göre yapılan duyuru doğrultusunda uzman ve başöğretmenlik eğitim programına başvuruda bulunan öğretmenlerin durumları değerlendirilerek sonuçlar açıklandı.

602 BİN 322 ÖĞRETMEN HAK KAZANDI
Uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için başvuru yapan öğretmenler hakkında sayısal verileri paylaşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer şu bilgileri verdi:

"Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 531 bin 885'i uzman öğretmenlik, 70 bin 437'si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmen, eğitim programlarına katılmaya hak kazandı. Özel öğretim kurumlarında çalışan 10 bin 171 eğitimci, uzman öğretmenlik; başöğretmenlik için de 308 olmak üzere toplam 10 bin 479 öğretmenin başvurusu kabul edildi. MEB dışı kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan bin 479 eğitimci uzman öğretmenlik; başöğretmenlik için ise 165 olmak üzere toplam bin 644 öğretmenin başvurusu kabul edildi. Böylece uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için başvuru yapan öğretmenlerden gerekli şartları taşıyan toplam 614 bin 445 kişi eğitim programlarına katılmaya hak kazandı."

UZMAN ÖĞRETMENLİK EĞİTİM PROGRAMI 18 TEMMUZ - 5 EYLÜL ARASINDA
Eğitim programına katılmaya hak kazananlardan, resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler/uzman öğretmenler MEBBİS şifrelerini, özel öğretim kurumlarında ve MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan öğretmenler/uzman öğretmenler ise e-Devlet şifrelerini kullanarak https://www.oba.gov.tr  adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül arasında eğitimlere katılabilecek.

Öte yandan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programına İlişkin Yönerge hükümlerine göre resmî eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarında görev yapanlardan uzman öğretmenlik/başöğretmenlik eğitim programına başvurusu kabul edilen adayların söz konusu Yönerge eki Ek-2 ve Ek-3'te yer alan çalışma alanlarından en az ikisinden birer çalışma yapmış olduklarını belgelendirmeleri gerekiyor.

Bu kapsamda; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen/uzman öğretmenler, MEBBİS üzerinden başvuru yaparak mesleki gelişim çalışmalarına ait belgelerini 7 Temmuz-3 Ekim arasında görev yaptıkları okul/kurum aracılığı ile MEBBİS'e yükleyecek.

KPSS soruşturması genişletiliyor! Soru havuzu tamamen silinecek KPSS soruşturması genişletiliyor! Soru havuzu tamamen silinecek

YÜZDE 91 ÖĞRETMENİN MESLEKİ GELİŞİM ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
Resmi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin/uzman öğretmenlerin, MEBBİS'te kayıtlı mesleki gelişim çalışmalarına ait bilgileri doğrudan ilgili ekrana yansıtıldı. Böylece yüzde 91'e yakın öğretmenin mesleki gelişim çalışmaları tamamlandı. MEBBİS'teki verilerden en az iki mesleki gelişim çalışması bulunanlar, ayrıca belge yüklemelerine gerek bulunmuyor. MEBBİS'teki verilerde belgesi olmayan ya da belgesi eksik olan öğretmenler/uzman öğretmenler ise eksik olan belgelerini okul/kurum aracılığı ile yükleyecek.