30.07.2020, 22:24

Varoluş Sebebi Şeker ve Et Yemek Olmayan Bir Bayramı Anlamak .

Corona nereden çıktı?
Sahil vuran çocuk ceseti çok mu abartıldı?
Nasıl bir ramazan geçirdik?
Bu nasıl bir yıl?
Danaya 4 kişi girdik. Payıma düşen et evdekilere yeter mi?
.......
Asr Suresi :
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Asra yemin olsun ki,
2- İnsan mutlaka ziyandadır.
3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.
İslâm, kişinin kendisi ve toplumuyla barışık bir hayat yaşamasını sağlamak amacıyla Allah tarafından bütün insanlığa gönderilmiş olan son İlâhî dinin adıdır. İslâm’ın gönderiliş amacı, tarihsel ve sosyolojik bir gerçeklik olarak ferdi ve toplumsal hayatta var olan yanlışlıkların düzeltilmesine ilişkin önerilerde bulunmak ve muhtemel sapmaların ortaya çıkmasına engel olabilecek çözümler oluşturmaktır. Kendisiyle aynı inancı paylaşan veya paylaşmayanlarla bir arada ortak bir hayat sürdürmek durumunda olan insanın, toplumsal hayatın gerçeklerine ve gereklerine uymayan davranışları dinî ve toplumsal normlarla kontrol altına alınmaya Çalışılmaktadır. Öte yandan, ferdî ve toplumsal hayata ilişkin İlâhî talepleri içeren dinin inananlarına yüklediği sorumluluklar yanında vazgeçilmez ve devredilmez kabul ettiği temel hak ve özgürlükler, bu dinin gönderiliş gayesinin ve sosyolojik ve tarihî olarak varoluşunun ifadesidir.
Adanmışlık = Kurban.
Ey Muhammed! Onlara, Âdem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, “And olsun seni mutlaka öldüreceğim” demişti. Öteki, “Allah, ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder” demişti. (Maide 27)
“Kurban kesiniz. Çünkü o, atanız İbrahim’in sünnetidir"
(Hadis-i şerif)
Kurban, kulun Rabbine teslimiyetini ifade eder. Bu teslimiyet, Hz. İbrahim ve İsmail ile zirveleşerek sembolleşmiştir. Adamayı ve adanmayı hatıra getirir.
Kurban Nedir?
1-Kurban, kurbiyettir:
Gönül isterdi ki, Müslümanlar kendi aralarında bir birlik oluştursunlar. Gönül isterdi ki, ümmetin kanayan yaraları sarılsın.
Zaman ve mekan kavramlarından sıyrılarak yaklaşmak ve yakınlaşmaktır. "Ene" duygusundan kurtulmaktır.Yakın olmaktır, Ötelere. Öte'nin bilgisine yakîn olmaktır.
Pragmatist duyguları hiçlik ile özdeşleştirerek sevmek,beklentisiz severek yakınlaşmaktır.
Uzak kalarak yakınlaşmaktır. Mâsivâdan uzaklaşarak yakınlaşmaktır, Ötelere. İnkardan uzaklaşarak yakınlaşmaktır inanca. Kin ve nefretten uzak kalarak yakın olmaktır sevgi ve hoşgörüye.
Sözün sahibine yakın olmak ,ötesini hiç sayarak, şartsız "La" duygusu ile yakın olmaktır.
Ötelerden gelen yüce söze, gönül yüceliği ve teslimiyet ile kulak kesilmektir.
2. Kurban, teslimiyettir:
Asrın sahibine teslim olmaktır.
Teslimiyet, iyiliğe ve hayra teslim olmaktır.
Sonuca değil uygun bir adanmışlık ile sonucun sahibine İbrahimce bir duruş ile teslim olmaktır.
Yusuf'u anlamak ,Yusuf gibi kuyunun derinliğine bakmayıp kuyunun sahibine teslim olmaktır.
Hayır ve güzelliklerin ruhlarımızı teslim alacak egemenliğine boyun eğmektir. Hz. İsmail'in meşrebinden olmak ve onun sülûkunda seyir sürmektir.
3. Kurban, adanmaktır:
İnsanlığın huzuru adına ,iyliği yay kötülükten uzak dur emrine Üveys teslimiyetiyle adanmışlıktır . Af, rahmet ve mağfiret dileğinin gerçekleşmesi adına Yüce Kudret'e gönülden niyetlerimizi arz etmektir. Nefsaniyetin insaniyetimizi esir almasına karşı direnç göstermektir. Tahribata uğramış yanlarımızı bu direnç ile onaracağımızın sözünü vermektir. Kutupları,Yasirleri,Mursileri ve Yasinleri anlamaktır. Hakikatin sahibiyle İbrahim gibi Üveys gibi ahitleşmektir. Çağımızı esir alan, giderek kitleselleşen ve sistematikleşen nefret, ötekine düşmanlık ve duyarsızlaşma gibi yabancılaşmalar karşısında sevgi, merhamet ve muavenet gibi yüksek insani hasletlerimizi yaşamımıza yeniden çağırmaktır.
Uhuvvet duygusuna Mecnun olmaktır.
Uhuvvet hakikatini egemen kılmak davasında beşer'e değil beşerin sahibine hizmet eden Ferhat olabilmektir.
4. Kurban, garip olana karîb (yakın) olmaktır:
Günah ve isyan kirlerinden yıkanmaya temizlenmeye-arınmaya o kadar ihtiyacımız var ki! 
Kendisine ikram edilen mevsimin ilk hurmasını "sokakta oynayan çocuklara ve fakirlere ikram edin"deyip redden en güzele Mecnun olarak ihtiyaç sahiplerine yakın olmaktır . Bedende ruhu idrak etmenin bayramıdır. Aciz olana, gurbette olana, yolda kalana, iltica edene, kapına gelene, fakr ve zaruret içinde olana, mazlum olana, kimsesiz kalana gönülden bağlanmanın bayramıdır. Zira bu, kurbiyet bayramıdır.
Bayram, ayrılığın birliğe, gayrılığın bütünlüğe, dargınlığın muhabbete dönüşme umududur.
Ön yargılar, güç sarhoşluğu ile "MAZLUMUM"seslerine kulak tıkayarak yargılamak ve yok saymak yerine dinlemek
İçimizde kanatlanan dirlik ruhunun şölenleşmesi, kasvet ve zulmetin sönümlenmesidir. Bayram olması bundandır zâhir.
Kurban, inanmaktır. Nefsaniyetimiz boğazlanmadıkça, gönüllerimize merhametin şavkının düşmeyeceğine inanmaktır. Ruhumuzu ancak feda ettiklerimizin ecri ile arındıracağımıza olan inançtır. Kurban edilenin cismaniyetinin değil, kurban edenin ruhaniyetinin Yücelere yükselişine olan kesin inançtır. Kurban, kurbanlık olarak boğazlanacak olanın aslında nefsaniyetimiz olması gerektiğine olan şeksiz inanıştır.
Kurban, sefalete ve uzlete mahkûm ettiklerimiz ya da kurban ettiklerimiz ile yeniden bir kurbiyet kurma vesilesidir. Duygu ve davranış hafızamızı yeniden diriltecek olan tüm erdemleri kuşanabilmek adına, yalanın, bencilliğin, tekebbürün, samimiyetsizliğin, sevgisizliğin ve müstağni duruşlarımızın kurban edilmesidir. Kurban, mağarada Ebu Bekir, ölüm kokusu yakın olan yatakta Ali olabilmektir.
Kurban, yerden göğe, doğudan batıya, tüm yoksul yüreklerin acılarını bir nebze de olsa dindirmek için bayramdır.
Suriye'de, Irak'ta, Çeçenistan'da, Afganistan'da,Doğu Türkistan'da... yaşayanları anlamaktır.
Onların yaralarını sarmak ve ruhlarını onarmak adına bayramdır.
Kurbanın maldan takdimi ne kadar mânidardır. Verdiği mesaj ne kadar da açıktır: “Allah’ın insana bahşettiği dünyalıkların insan ile Rabb’i arasına girmesine mani olmak.”
Asr Suresi:
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Asra yemin olsun ki,
2- İnsan mutlaka ziyandadır.
3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.
Kurbanımız bayram, kurbiyetimiz daim olsun.
Ümmetçe ve milletçe başımız dik yaşadığımız, sevincimizin kursağımızda kalmadığı, yediğimiz lokmaların boğazımızda düğümlenmediği bir bayram…
Kurban Bayramımız mübarek olsun
Yorumlar (2)
Günel 8 ay önce
Kurban Bayramınız Mübarek Dualarınız İbadetleriniz Allahdan Kabul Olsun Ellerinize Sağlığ Kurban Bayramı Mükedes Bayram Kurban Bayramın Anlamın Anlamağ Lazım Ele Bir Yuva Yok Ki Bayramı His Etmesin Suriyada Liviyada İrakda Savaş Geden Halklarda Kurban Bayramın İsmin Duyarağ Sevinir Bayramda Koyun Bele Kese Bilmyorlar Rabbim Onların Sevinçin Duaların İbadetlerin Kabul Edir Koyun Kesmesende Rabbim Her Şeyi Görür Anlayır Dünyada Olan Haksızlığlara Dayanır İnsanlara Yol Gösterir İnsanlar Yanlış Yol Gedyor Allah Bir Hur Onu Anlasağ Duysağ Savaş Olmaz Kötülüğ Olmaz Şunlarda Zor Çünkü Biz İnsanığ Dağıtmağı Parçalamağı Birinçi Olmağı Sevirik Bütün İnsanlar Birinçi Olmağ İsteyir Sabir Tevekkül Kapıların Bağlayırığ Hayatda Rabbim Kurban Bayramın Ramazan Bayramın İnsan Olduğumuzu Anlatmağ Üçün Miras Burakıp Rabbim Allah Sevgisinden İnsanları Uzak Etmesin Analiz Üçün Teşekkür Ediriz
Özlem Gür 8 ay önce
Hayırlı bayramlar diliyorum hocam
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?