Vatandaşlar Ayasofya'ya akın ediyor

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 86 yıl sonra bugün kılınacak cuma namazıyla yeniden ibadete açılacak.

Gündem 24.07.2020 - 08:27 24.07.2020 - 08:27

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi 86 yıl sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla idrak edilecek Cuma namazıyla ibadete açılıyor.

Müftülük görevlileri, namaz kılınacak alanlarda vatandaşlara yardımcı olacak. Namaz kılınacak alanlara girişler bugün sabah 10.00’dan itibaren başlayacak. Ayasofya Camisi’nde bugün saat 10.00’da sala ve tekbirlerle başlayacak programda, Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapılacak. Türkiye’nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okuyacak, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden olan İhlas, Felak ve Nas Surelerini tilavet edecek.

VATANDAŞLAR, AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ-İ ŞERİFİ'NE AKIN EDİYOR

Vatandaşlar 86 yıl aradan sonra bugün kılınacak cuma namazı ile ibadete açılacak olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne akın ediyor.

Günün ilk ışıkları ile birlikte çok sayıda vatandaş Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne gelerek, cuma namazı kılmak için arasta pazarı tarafındaki güvenlik kontrol noktasında ellerinde seccadelerle beklemeye başladı.

HATİM DUASI YAPILACAK

Kur’an-ı Kerim tilavetlerinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, okunan hatimlerin ve surelerin duasını yapacak.

ISPARTA’DAN 21 TON GÜL SUYU 10 BİN LOKUM

Isparta’dan Ayasofya Camisi’ne serpilmek üzere 21 ton gül suyu, cemaate dağıtılması için de 10 bin gül lokumu gönderildi.

KADINLARA 2 ERKEKLERE 3 NAMAZ YERİ

Salgın nedeniyle Ayasofya Camisi ve çevresinde kadınlar için 2, erkekler için 3 olmak üzere 5 farklı açık alan, namaz kılma yeri olarak belirlendi. Erkekler için Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Caddesi; kadınlar için Sultanahmet Türbesi yanındaki alan ile Mehmet Akif Parkı tahsis edildi.

21 BİN POLİS 736 SAĞLIKÇI
Giriş noktalarında, ateş ölçümü ve maske kontrolü yapılacak. Bu kapsamda alanda kurulacak 17 sağlık noktasında 736 sağlık personeli, 1’i helikopter ambulans olmak üzere 101 ambulans görev yapacak. Yenikapı’ya 4, Kazlıçeşme, Beyazıt, Eminönü, Cankurtaran Sultanahmet girişi gibi noktalarda mobil büfe ile 6 çadır kurulacak. Alanda su, maske, dezenfektan ve seccade dağıtılacak.

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPALI
Atatürk Bulvarı, Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nden Tarihi Yarımada istikametine giden tüm yollar ve Galata Köprüsü trafiğe kapatıldı. Kennedy, Reşadiye, Ragıp Gümüşpala caddeleri de aynı saatler arasında trafiğe kapalı olacak. Avrasya Tüneli açık olacak, deniz, metro ve Marmaray seferleri devam edecek.


3 İSTİKAMETTEN GELİNECEK
Namaz kılınacak alanlara Beyazıt Meydanı, Sirkeci ve Çatladıkapı’dan oluşan 3 ana istikametten gelinecek. Namaz alanlarına girişler, 11 ayrı kontrol noktasında polislerce arama yapıldıktan sonra sağlanacak. Arama noktalarında geçişin hızlı ve kolay yapılabilmesi için vatandaşlardan el ve sırt çantası getirmemeleri istendi.

MARMARAY’DAN RİNG SEFER
Haliç Köprüsü’ndeki çalışma durdurulacak. Eminönü İtfaiye İstasyonu personel sayısı arttrıacak. Öte yandan Ayasofya Camii’ne ulaşım için Marmaray’dan 09.00-20.00 arası ring seferler düzenlenecek.

3 İMAM VE 5 MÜEZZİN ATANDI
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’da görev alacak imam ve müezzinleri tanıttı. Ayasofya’da görev alacak 3 imam; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı hocalarından Kurra Hafız Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Yeni Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Ferruh Muştuer, Fatih Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Bünyamin Topçuoğlu. Müezzin olarak ise şu isimler atandı: Sultanahmet Cami Müezzini Mehmet Hadi Duran ile İbrahim Çoban, Kadıköy Selamiçeşme Cami Müezzini Şükrü Asıleren, Emirgan Camisi İmam Hatibi Alpcan Çelik, Beyazıd Cami Müezzini Rıdvan Akbaş.

AYASOFYA İÇİN ÖZEL 1 TL VE HATIRA PARA
Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından “Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin yeniden ibadete açılması” konulu tedavül para ve hatıra para bastırıldı. Tedavüle verilecek 1 TL’nin arka yüzeyine Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin resmi basılarak üretim yapılacak ve 24 Temmuz 2020 tarihi itibariyle piyasaya sürülecek. Ayrıca 5.000 adet gümüş ve 10.000 adet bronz hatıra para basıldı. Gümüş hatıra paralar 185 TL karşılığında, bronz hatıra paralar 55 TL karşılığında sertifikaları ile birlikte satılacak.

TÜM KESİMLER KATILACAK
Diyanet İşleri Başkanlığınca, Ayasofya’da sosyal mesafe kuralı göz önünde bulundurularak, kısıtlı sayıda cemaat alınmasına karar verildi. Açılışa, bürokratlar, gaziler ve şehit yakınları, sivil toplum kuruluşu gönüllüleri, engelliler, akademisyenler, öğretmenler, esnaf ve sanatkarlar, işçi ve memurlar, asker ve polisler, sağlık çalışanları, hukukçular, yazar, edebiyatçı ve sanatçılar, gazeteciler davet edildi.

Tarihi programı takip etmek yurdun dört bir yanından akın var. Farklı illerden gelen bazı vatandaşlar, caminin çevresindeki çimlerde akşam namazını toplu şekilde kıldı. Cami önünde kurulan 2 ekranda ise caminin içi canlı olarak gösterildi.  

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@