Vehb bin Kabus kimdir? Vehb bin Kabus’un hayatı

Vehb bin Kabus kimdir? Vehb bin Kabus nerede doğmuştur? Vehb bin Kabus ne zaman doğmuştur? Vehb bin Kabus nasıl Müslüman olmuştur? Vehb bin Kabus nasıl hicret etmiştir? Vehb bin Kabus nasıl evlenmiştir? Vehb bin Kabus’un cesareti, Vehb bin Kabus’un hayatı, Vehb bin Kabus’un vefatı.

İslam 22.09.2020 - 15:31 22.09.2020 - 15:31

İşte, "Vehb bin Kabus kimdir? Vehb bin Kabus nerede doğmuştur? Vehb bin Kabus ne zaman doğmuştur? Vehb bin Kabus nasıl Müslüman olmuştur? Vehb bin Kabus nasıl hicret etmiştir? Vehb bin Kabus nasıl evlenmiştir? Vehb bin Kabus’un cesareti, Vehb bin Kabus’un hayatı, Vehb bin Kabus’un vefatı." sorularının cevabı.

VEHB BİN KABUS KİMDİR?
VEHB BİN KABUS’UN HAYATI

Vehb bin Kabus ve yeğeni Hâris bin Ukbe Medine'ye satmak için koyun getirmişlerdi. Müzenî kabilesinden olan bu iki kişi Medine'yi değişmiş ve boşalmış bir halde görünce, sordular: "Halk nerede?"

"Uhud'da. Resulullah İle birlikte Kureyş müşrikleriyle çarpışmaya gittiler." "Burada işimiz ne? Ne güne duruyoruz? Biz de Resulullahın izinden gitmek isteriz. Haydi Uhud'a!" deyip yola çıktılar.

Uhud'a gider gitmez Peygamberimizi buldular. O sırada müşrikler bozguna uğramışlardı. Kılıçlarını sıyırarak onları kovalamaya başladılar. Ne zaman ki iş aksine döndü. Okçulardan yerlerini terk etmesini fırsat bilen düşman ordusu arkadan hücuma geçince, Müslümanlar neye uğradıklarını bilemedi ve paniğe kapıldılar. Vehb'le yeğeni o anda bile kahramanca dövüşüyorlardı.

Sa'd bin Ebi Vakkas der ki: Uhud'da müşrikler Resulullahla birlikte bizi kuşatmışlardı. Her taraftan düşmanlar saldırıyor, çemberi daralttıkça daraltıyorlardı. Müşriklerden bir grubun üstümüze yöneldiği bir sırada Resulullah, "Şu birliğe kim karşı koyacak?" dedi. Vehb ileri atıldı ve, "Ben yâ Resulallah!" cevabını verdi.

Vehb bin Kabus kimdir? Vehb bin Kabus nerede doğmuştur? Vehb bin Kabus ne zaman doğmuştur? Vehb bin Kabus nasıl Müslüman olmuştur? Vehb bin Kabus nasıl hicret etmiştir? Vehb bin Kabus nasıl evlenmiştir? Vehb bin Kabus’un cesareti, Vehb bin Kabus’un hayatı, Vehb bin Kabus’un vefatı.

Sonra da düşmanı ok yağmuruna tuttu, kılıcıyla üzerlerine yürüdü, kısa zamanda püskürttü. Düşman birlikleri ikinci ve üçüncü defa hücum ettiler. Her seferinde de Vehb: "Ben karşılarım, yâ Resulallah!" diyerek ileri atıldı. Düşmanı yine savuşturdu. Üçüncü defa Vehb düşmanı karşılamak için yerinden fırlayınca Allah'ın Resulü, "Kalk, öyle ise seni Cennetle müjdelerim" buyurdu.

Bu defa Resulullah, farklı bir mukabelede bulunmuştu. Onu Cennetle müjdelemişti. Vehb ise senelerdir bu fırsatı kolluyormuşçasına, kılıcını sıyırmasıyla düşmanın arasına dalması bir oldu. Kıyasıya dövüşüyordu. Tâ müşriklerin gerilerine kadar ilerledi. Onu gören müşrikler korkularından kaçıyor, yol açmak zorunda kalıyorlardı. Onun bu hâlini gören Kâinatın Efendisi, "Allah'ım ona rahmet et," diye duâ ediyordu.

"Vehb müşriklerin üzerine tekrar yürüdü. Fakat bu sefer müşrikler etrafını iyice kuşattılar. Kıyasıya bir mücadele başlamıştı, çarpışma son haddine varmıştı. Çetin bir mücadeleden sonra Vehb şehit düştü, peygamber müjdesine nâil oldu.

"Ben de Vehb'i yalnız bırakmamak için yanına varmıştım. Çok şiddetli bir çarpışma geçmişti. Allah biliyor ki, ben de onun istediği gibi şehitliği arzu ediyordum. Ne var ki, o zaman nasip değilmiş. Ben o nimete ulaşamadım." Vehb'in bedeninde tam yirmi mızrak yarası vardı. Müşrikler sadece onu mızraklamakla kalmamışlar, vücudunu keserek öç alma âdiliğinde bulunmuşlardı. Savaş bitince şehitler arasında dolaşan Allah'ın Resulü, Vehb'in parçalanmış vücudunu görünce gözyaşlarını tutamamış, "Ben senden razıyım. Allah da razı olsun" demişti. Bu olup bitenleri gören Hz. Ömer de, Hz. Sa'd gibi, "Vehb'in yerinde olmayı, Vehb gibi şehadet şerbeti içmeyi ne kadar arzu ederdim" demekten kendini alamamıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@