"Veliaht Prens cinayette suç ortağı"

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, CIA Direktörünün Senato'ya verdiği brifing sonrası konuştu. "Veliaht Prens'in Kaşıkçı cinayetinde suç ortağı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Dünya 04.12.2018 - 23:38 04.12.2018 - 23:38 Bülent Deniz

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel Senato'nun önde gelen isimlerinin karşısına geçti. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin bilgi verdi.

Oturum basına kapalı gerçekleştirildi. Brifing sonrası Senatörlere fikirleri soruldu.

Senatörler, böyle bir cinayetin Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın bilgisi dışında işlenemeyeceği görüşünde birleşti.

"Veliaht Prensin sorumlu olduğu yönündeki kanaatim pekişti"

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, içeride duyduklarının "Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın sorumlu olduğu" yönündeki kanaatini pekiştirdiğini belirtti. Veliaht Prens'in ABD ile Suudi Arabistan ilişkilerini tehlikeye attığını öne sürdü.

Delillerin "açık" olduğunu söyleyen Graham, Kongrenin buna göre hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

"Yargılansa 30 dakikada suçlu bulunur"

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker Suudi Veliaht Prensi için "yargılansa 30 dakikada suçlu bulunur" ifadesini kullandı.

Senatör Bob Menendez de daha önceki görüşlerinin brifing ile güçlendiğini kaydetti. 

Kaşıkçı cinayeti konusunda Donald Trump yönetimini hedef alan eleştirileriyle öne çıkan bir diğer Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul ise bu şekilde yapılan bir bilgi paylaşım sürecinin "demokratik" olmadığını savundu.

"Sadece 8 kişiye brifing verildi, bu demokrasi değil"

Paul, kendisinin de katılamadığı brifingle ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Kongrede (CIA'den Kaşıkçı konusunda) brifing alan sadece 8 kişi var. Bu demokrasi değil. Bu demokratik bir temsil olmadığı gibi demokratik bir denetleme de değil. Söz konusu bilgiler Kongrede geniş şekilde (Kongre üyelerine) iletilmelidir." dedi.

Kendisinin de Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bilgileri medyadan takip ettiğini kaydeden Paul, "İstihbarat topluluğunun Kongreden bilgi saklaması tam da derin devletin tanımıdır. Bugün CIA Direktörünün brifingi var ve birçok Kongre üyesi buradan dışlanmış durumda.CIA'in Kaşıkçı cinayetine Suudi Veliaht Prensin karıştığı sonucuna vardığını ifade etmesi ve sonra da bu bilgiyi saklaması doğru değildir." şeklinde konuştu.

Paul, "Eğer bugün brifingde olsaydım CIA Direktörüne şunları sorardım: Veliaht Prensin kardeşi Kaşıkçı'ya İstanbul'daki başkonsolosluğa gitmesini söyledi mi? Katillerden Veliaht Prensin ofisine gönderilen mesajlar var mıydı? Telefon görüşmesi var mıydı? Bunları sorardım." yorumunu yaptı.

Öte yandan Amerikan medyasına yansıyan ve Kongre kaynaklarına dayandırılan haberlerde, Haspel'in brifingine, Senatonun "Silahlı Hizmetler", "Dış İlişkiler", "İstihbarat" ve "Dış operasyonlar Alt Komitesi"nin Cumhuriyetçi ve Demokrat başkan ve yardımcılarının katıldığı bildirildi.

CIA Direktörü Gina Haspel, şimdi de Temsilciler Meclisi'nin önde gelen isimlerine brifing vermeye hazırlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Jim Mattis, geçen hafta Senato'yu Kaşıkçı cinayetine ilişkin bilgilendirmiş, Haspel'ın brifinge katılmaması tepki çekmişti.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@