Venezuela tarihinin en büyük askeri tatbikatı!

Venezuela'da Devlet Başkanı Maduro'nun da katıldığı, 5 gün sürecek olan ve ülke tarihinin en büyük askeri tatbikatı yapılmaya başlandı.

Dünya 11.02.2019 - 10:52 11.02.2019 - 10:52

Siyasi ve ekonomik krizdeki Venezuela'da ordu, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun katıldığı törenle 5 gün sürecek bir askeri tatbikata başladı.

Miranda eyaletinde bulunan Guaicaipuro Askeri Üssü'nde yapılan askeri törene, kara ve hava birliklerinin komutanlarının yanı sıra Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez de katıldı.

Latin Amerika'da İspanyol yönetimine karşı bağımsızlık hareketine liderlik eden Simon Bolivar'ın Angostura Konuşması'nın 200. yıl dönümünde başlatılan tatbikat öncesinde düzenlenen törende konuşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro "İşte silahlı kuvvetler burada, 200 yıldır istikbali için savaşan bir vatanın onurunu ve haysiyetini savunan insanlar burada. Donald Trump da dışarı,tehditleri de dışarı." ifadesinde bulundu.

Venezuela krizi

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

Yorumlar