Apple'ın iPhone cihazlarında WhatsApp kullananlar yani WhatsApp iOS uygulamasını indirenler, sohbetlerden veya gruplardan yeni mesajlar aldıklarında, bildirim ekranında mesaj gönderen kişinin veya grubun fotoğrafını göremiyorlar. WhatsApp ise bu durum için kolları sıvadı. Yeni gelecek güncellemeler ile ilgili bilgiler gelmeye başladı.

WhatsApp’ta, orijinal adı mention’lama olan ‘bahsetme’ özelliği yer alıyor. Bu fonksiyon sayesinde, katıldığınız gruplarda bir kişi @ işaretiyle adınızı yazarak sizden bahsedebiliyor. Veya ikili konuşmalarda cevap verilmek istenen mesajı sağa kaydırdığınızda sadece o mesaj özelinde yazışma sürdürülebiliyor. Özellikle yüksek katılımcılı gruplarda kullanıcıların birbirlerine mesaj göndermelerini kolaylaştıran bahsetme işlevi, ‘mesaj yanıtlama’ özelliğine ek olarak sunuluyor.

YENİ ÖZELLİK YOLDA

WhatsApp, sohbetlerden ve gruplardan yeni mesajlar alındığında sistem bildirimlerinde profil fotoğraflarının da görüntülenmesini sağlayan yeni bir özelliği test ediyor. Bu durum birçok kullanıcının işine gelmeyecek. Birbirinden gizlenen mesajlar ekrana bakıldığında profil fotoğrafı ile gün yüzüne çıkacak.

HANGİ SÜRÜMLERDE KULLANILACAK?

Yeni özellik, iOS 15 API'lerini kullanıyor. Bu yüzden yalnızca iOS 15'teki bazı beta test kullanıcılarına sunuluyor. En azından aktarılanlar bu yönde. Android'de ise durum farklı. Çünkü WhatsApp kullanan Android kullanıcıları, WhatsApp'tan bir bildirim geldiğinde bir süredir sistem bildirimlerinde söz konusu bildirime dair profil fotoğraflarını görüntüleyebiliyor. Bu güncelleme her kullanıcı için ne zaman geleceği henüz belli değil