Ya Dünya'nın halkaları olsaydı?

"Hayali Dünyalar" dizisi, ister gezegenle ister insanlıkla ilgili olsun, yaşamın önemli bir yönü değiştiğinde dünyanın nasıl olabileceği hakkında spekülasyon yapıyor. Hiç düşündünüz mü dünyanın halkaları olsaydı nasıl olurdu!

Bilim, Teknoloji 23.09.2020 - 17:06 23.09.2020 - 17:06

Satürn halkaları ona Titanların kralının adını taşıyan bir gezegene yakışan bir ihtişam verir. Neredeyse tamamen buz parçalarından yapılmış ve binlerce mil genişliğindeki Satürn'ün halkaları onun en büyüleyici özelliğidir; Galileo onları 1610'da teleskopla keşfettiğinden beri insanları büyülüyorlar.

Halkalarla taçlandırılmış Dünya nasıl olabilir Uzay ve bilim kurgu ressamı Ron Miller, Dünya gezegenimize Satürn'ünki gibi aynı oranlarda halkalara sahip olsaydı gökyüzünün nasıl görünebileceğine dair olağanüstü görüntüler yarattı.

Halkalar için en kararlı yer bir gezegenin ekvatoru civarındadır, bu nedenle halkaların görünümü enlemlere göre değişir. Örneğin, Ekvador, Quito'daki ekvatorun yakınında, iç kenardan halkaları görürsünüz, böylece ufuktan düz yükselen ince bir çizgi gibi görünürler.

Buna karşılık, Kuzey Kutup Dairesi yakınlarında, halkalar ufukta bir tümsek gibi görünebilir.

Daha ılıman enlemlerde, halkalar gökyüzünün bir ucundan diğer ucuna geçen dev bir kemer gibi görünürdü.

Bu ışıltılı halkalar ne yükselir ne de batar ve her zaman gökyüzünde tam olarak aynı yerde görünür. Bu kozmik yerler hem gündüz hem de gece görülebilecek. 

Parlak kaya

Dünya'nın varsayımsal halkaları, Satürn'ünkinden önemli bir şekilde farklı olacaktır; buzları olmazdı. Dünya, Güneş'e Satürn'den çok daha yakın bir yerde bulunuyor, bu nedenle yıldızımızdan gelen radyasyon, Dünya'nın halkalarındaki herhangi bir buzun yüce gitmesine neden olacak.

Yine de, Dünya'nın halkaları kayadan yapılmış olsa bile, bu onların karanlık görüneceği anlamına gelmeyebilir. Ay taşı büyük ölçüde gridir ve ay, üzerine düşen ışığın yalnızca% 12'sini yansıtır. Ancak New York City'deki Columbia Üniversitesi'nde astrobiyoloji direktörü olan Caleb Scharf, dolunay "üzerine düşen çok fazla ışık olduğu için ve bize çok yakın olduğu için gerçekten parlak görünüyor" dedi.

Dünya'nın halkaları ne kadar parlak olabilir? Scharf WordsSideKick.com'a verdiği demeçte " Metrekare başına yaklaşık 1.300 watt güneş ışığı, Dünya atmosferinin tepesine vuruyor " dedi. "Halkalar bunun% 10'unu bile yansıtsa, her metrekarenin 130 watt'lık bir ampulün ürettiği kadar ışığı yansıttığından bahsediyoruz."

Aydan daha yakın

Halkalar Dünya'ya ne kadar yaklaşabilir? Uçaklara müdahale ederler mi?

University Corporation for Atmospheric Research'e göre, halkaların ulaşabileceği mutlak en yakın nokta, termosfer olarak bilinen ve 620 mil (1.000 km) kadar yüksekliğe ulaşan atmosferik tabakanın üzerinde bir yer. Bu nedenle, tipik olarak 7 mil (11 km) kadar uçan ticari uçaklar iyi olur. (Uyduları ve uzay yolculuğunu daha sonra tartışacağız.) Bu arada, atmosferik sürükleme, çok alçalan herhangi bir halka maddesini düşürür. Eğer bu olursa, kayalık malzeme ateşli bir çizgi halinde kayan bir yıldız gibi yanardı.

Halkalar Dünya'dan ne kadar uzağa uzanabilir? Roche sınırı olarak bilinen, Dünya'nın belirli bir mesafesi içinde yörüngede dönen herhangi bir nesne, Dünya'nın yerçekimi kuvveti nedeniyle parçalanacaktır Kırıldıktan sonra, bu parçalanmış nesneler kayalık yüzüğe katılırdı. Örneğin, Dünya'nın yüzeyinden yaklaşık 7,365 mil (11,850 km) altına düşen, Dünya'nın ayı büyüklüğündeki herhangi bir nesne, gezegenin etrafında bir halka oluşturarak parçalanacaktır.

Sonuç olarak, Dünya'nın dış halkaları muhtemelen gezegenimize Dünya'nın ayından daha yakın bir yörüngede dönecektir. 

Yüzük mü? Ay mı, uydu mu?

Dünya'nın bir veya daha fazla halkaya sahip olup olmadığı, Dünya'nın da "çoban aylarına" sahip olup olmadığına, halkalar arasındaki boşlukları temizleyen ve bir çoban köpeğinin koyunları yoldan çıkmasını engellemesi gibi parçacıkları bir halka içinde tutmaya yardımcı olan küçük uydulara da bağlıdır. Satürn'ün halkaları, Prometheus gibi bir dizi çoban ayına sahiptir. Dünya'nın halkalarındaki çoban uyduları, halkaların kenarlarında dönen parlak incilere benzeyebilir.

Scharf, Dünya'nın şu anda olduğu kadar büyük bir aya sahip olmaya devam etmesi halinde uzun ömürlü halkalara sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Ay'ın Dünya'ya uyguladığı yerçekimi kuvvetlerinin gelgitlerin halkaları bozarak parçalanmalarına neden olabileceğini açıkladı. 

Düşen gölgeler

Günün saatine, mevsime ve izleyicinin bulunduğu enleme bağlı olarak, Dünya'nın gölgesi halkaların üzerine düşebilir. Scharf, Dünya'nın gölgesinin halkalarında oval şekilli görüneceğini ve "zaman geçtikçe hareket edeceğini" söyledi. (Dünyanızın gölgesi, size kıyasla gölgenizin daha geniş görünmesi gibi, dairesel yerine oval şekilli görünecektir.)

Ekinokslar sırasında güneş, halkalarla aynı düzlemde uzanırdı. Bu zamanlarda, Dünya'nın orta enlemlerinde, gezegenin gölgesi, halkaların büyük bölümlerini karanlığa sürükleyerek, halkaların üzerinde en büyük ölçüde uzanıyor gibi görünüyordu. Ekvatorda, halkalar güneşi bölerek dünyanın yarısına dramatik bir gölge düşürüyordu.

Aynı şekilde, halkaların kendisi de Dünya'ya gölge düşürürdü. Sırasında yaz Kuzey yarımkürede ve kışın güney yarımkürede, yüzük tersi onların güney yarımkürede üzerinde gölgeler, ve yardımcısı dökme olacaktır. Bu, her iki yarım küredeki kışların Dünyamızdakinden daha soğuk ve daha şiddetli olabileceği anlamına gelebilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, "halka parlaması" Dünya'nın aldığı toplam ışığı artırabilir, bu nedenle iklim etkilerinin tam olarak belirlenmesi zordur, "dedi Scharf.

Halkaları çevreleyen mitolojiler

Gökyüzündeki konumlarını asla değiştirmeyen göksel simgeler olarak, halkalar neredeyse kesinlikle mitolojilerde kilit bir rol oynayacaktı. Ilıman enlemlerde, halkaların bir kemer gibi görünmesinin cennet ile Dünya arasında bir köprüyü sembolize edebileceği düşünülebilir.

Yüzüklerin görünüşü enlemle değiştiği için, insanların onlar hakkındaki yorumları da değişebilir. Dünyadaki savaşların dini doktrinin karşıt görüşlerinden nasıl kaynaklandığı düşünüldüğünde, eski insanlar gezegende dolaşmaya ve halkaların görünüşte değiştiğini görmeye başladığında ne olmuş olabileceğini merak edebiliriz.

Ve yüzükler insanları dünyayı dolaşmaya çok iyi ikna edebilir. Halkaların dev kemerlere nasıl benzediği göz önüne alındığında, kaşifler, tıpkı bir kişinin gökkuşağının ucunda ne olduğunu görmek istediği gibi, kemerlerin nereye değdiğini görmek isteyebilirler.

Buna ek olarak Scharf, Dünya'nın halkalar üzerindeki gölgesinin kenarlarında, Dünya atmosferinden süzülen ışığın görüleceğini belirtti. "Gölgenin kenarlarında biraz garip renkler, belki de kan kırmızısı bir çerçeve elde edebilirsiniz " dedi. "Bunun etrafında inşa edilmiş her türden mitolojiyi hayal edebiliyorum."

Üstelik enlem ve mevsime bağlı olarak güneşin yolu halkaların arkasından geçebilir. Halkaları oluşturan parçacıklar muhtemelen güneşin ışığını saçarak puslu veya örtülü görünmesine neden olacaktır. Scharf, "Bir medeniyetin halkaların arkasından giden güneşe ne kadar manevi bir önem verebileceğini düşünmek ilginç" dedi.

Gezginler için bir rehber

Halkalar potansiyel olarak olağanüstü seyir yardımcıları olarak hizmet edebilir. Seyahat, keşif, ticaret, göç ve işgali nasıl destekleyebilecekleri merak edilebilir.

Örneğin, yüzyıllar boyunca denizciler, denizdeyken ve karadan uzaktayken, Dünya üzerindeki enlem ve boylamdaki kesin konumlarını tam olarak belirleme konusunda sorun yaşadılar. Navigatörler uzun zamandır enlemlerini astronomiyi kullanarak bulmanın yollarına sahipti - gündüz güneşin yüksekliğine veya gece Kuzey Yıldızı veya Güney Haçına bakarak - ancak boylamı hesaplamanın bir yolunu bulmak , saat mühendisliğinde bir çığır açtı.

Gökyüzündeki halkalar, potansiyel olarak gezginlerin boylamı birkaç şekilde tahmin etmesine yardımcı olabilir. Çoban uyduları, elleri saatin üzerinde hareket ettirmek gibi tahmin edilebilir yörüngeler boyunca Dünya'nın etrafında dolaşabilir. Satürn'ün halkaları , muhtemelen Satürn'ün manyetik alanıyla ilgili olan gizemli tellere sahiptir ve Dünya'nın halkalarındaki herhangi bir tel, bir saat yüzündeki zaman işaretleri gibi davranabilir. Dünya'nın gölgesinin halkalar üzerinde hareket etme şekli, aynı zamanda dev bir kozmik saat görevi görebilir. "Yüzüklerle gerçekten sofistike bir zaman işleyiş sistemi elde edebilirsiniz," dedi Scharf.

Halkalar ve boşluk

Halkaların yerleşimine bağlı olarak, uydular ve uzay aracı prensipte altlarında yörüngede dönebilir. Örneğin, Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya yüzeyinin yaklaşık 250 mil (400 km) üzerinde, potansiyel olarak halkaların altında yörüngede dönerken, jeostasyonel uydular Dünya yüzeyinin yaklaşık 22.235 mil (35.786 km) üzerinde, muhtemelen halkaların çok üzerinde yörüngede dönüyor. Bununla birlikte, halkalar büyük olasılıkla uydulardan ve uzay aracından gelen radyo sinyallerini ekvator yörüngelerinde dağıtarak yararlılıklarını sınırlayacaktır.

Yine de, halkaların muhtemelen astronomiye müdahale edeceğini ve gece gökyüzünün yer görüşlerini engelleyeceğini söyledi. Bu da, halkalı bir gezegendeki bilim adamlarının, diğer galaksilerin varlığı veya evrenin genişlemesi gibi kozmosun temel ayrıntıları hakkında bildiklerini sınırlayabilir .

Mars ve Dünya'nın halkaları

Kayalık dünyaların halkalara sahip olma olasılığı nedir? Önceki çalışmalar, Mars'ın uydusu Phobos'un bir zamanlar Kızıl Gezegen çevresinde halkalar olarak var olabileceğini buldu Phobos zamanla Mars'a yaklaştıkça, muhtemelen milyonlarca yıl boyunca tekrar bir halkaya dönüşecek.

Earth'ün zaten bir yüzüğe sahip olması mümkündür. Gezegenimiz yaklaşık 4,5 milyar yıl önce doğdu ve önceki araştırmalar, ayın kısa bir süre sonra ortaya çıktığını gösteriyor. Ayın kökeni için geçerli olan açıklama , iki proto-gezegenin veya embriyonik dünyanın çarpışmasından kaynaklanmış olmasıdır. Bunlardan biri yeni doğan Dünya idi, diğeri ise Yunan mitolojisinde Ay'ın annesinin adını taşıyan Theia adlı Mars büyüklüğünde bir kayaydı. Çarpma, Dünya'nın etrafında , sonunda ay ile birleşen bir enkaz halkası oluşturacaktı .

Temelde, halkalı bir Dünya'nın görüntüsü bir fantezi gibi görünse de, bir zamanlar - bir an için - doğru olabilirdi.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@