Cıbıltepe Kayak Merkezi'nin 1. etap oteller bölgesinde yapımı tamamlanan, Allahu Ekber Dağlarında donarak şehit olan askerlerin anısına tasarlanan kar heykelleri ilçe çevresinden 200 kamyon kar taşınarak yapıldı.

Kars Valiliği ve Sarıkamış Kaymakamlığı öncülüğünde Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlisi Muhammet Hanifi Zengin'in koordinasyonunda başlanan kardan şehit heykellerinin yapımı için bir grup öğretim görevlisi ve öğrenciler çalışma yürüttü. Çalışmalar sonucu yapılan heykeller havadan görüntülendi.

Sarıkamış Harekatı heykel 1

Heykeller, Öğretim üyesi (Heykeltraş) ve öğrencilerden oluşan 6 kişilik ekiple, 200 kamyon kar kullanılarak 10 gün süre içerisinde tamamlandı.

Sarıkamış Harekatı heykel 2

Kafkas Üniversitesi koordinasyonunda Öğretim Görevlisi Muhammet Hanifi Zengin, Muş Alparslan Üniversitesi'nden Öğretim Görevlisi Erhan Karadağ, Atatürk Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Halil Daşkesen, Muhammet işçi, Vefa Kocalaz ve Doğukan Çirikka'dan oluşan ekip heykelleri 10 gün içerisinde tamamladı.

Sarıkamış Harekatı heykel 3

Sarıkamış'ta donarak şehit olan 90 bin askerin kardan heykeli, bugün düzenlenen törenle Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından ziyarete açıldı.

Sarıkamış Harekatı heykel 4