Yargıtay'dan Balyoz davası hakkında yeni karar! 6 kişiyle ilgili beraat kararı bozuldu

Sabah gazetesi, Yargıtay'ın Balyoz davasında beraat eden emekli Orgeneral Çetin Doğan ve 6 kişiyle ilgili beraat kararını bozduğunu duyurdu. Balyoz davası avukatlarından Hüseyin Ersöz, dosyanın UYAP'ta hala 'incelemede' gözüktüğüne dikkat çekti.

Gündem 16.06.2021 - 15:24 16.06.2021 - 15:24 Bülent Deniz

Yargıtay, FETÖ’nün Balyoz kumpasına ilişkin davada beraat eden Çetin Doğan, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, İhsan Balabanlı, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç hakkındaki beraat kararını bozdu.

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) başvuru yapan şikâyetçilerin güvence altına alınan adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetmesinin ve hak ihlali kararı vermesinin ardından yeniden görülen Balyoz davasında Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 31 Mart 2015'te 236 sanığın yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığından beraatlerine karar verilmiş, Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Aydın, sanıklar Doğan, Balabanlı, Balta, Varol, Yalçın, Akyazan ve Küçükkılıç'ın, beraat etmelerinin usul ve yasaya aykırı olduğu iddiasıyla temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Sabah’tan Mevlüt Hasgül’ün haberine göre, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Balyoz davasında beraat eden sanıklar hakkındaki temyiz incelemesine ilişkin kararda Doğan'ın seminerde oynanmakta olan "Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo" içinde öngörülemeyen, "Milli Mutabakat Hükümeti" kurulmasından bahsettiğine de yer verilerek "Arkadaşlar, bu plan seminerini, plan çalışmasını kasıtlı olarak belli bir çerçeveye koyduğumuzu, günün şartlarına, günün konjonktürel gelişmelerine göre dikkatlerimizi nerelerde yoğunlaştırmamız gerektiğini ortaya koymak için yaptığımı herhalde hepiniz anlamışsınızdır" beyanlarının olduğunun görüldüğü belirtildi.

3 YILDAN 12 YILA KADAR...

Daire, sanıklar hakkında verilen beraat kararını bozarak, sanıkların Ağustos 2003 yılı ve öncesinde işledikleri "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar cezalandırılmalarını istedi.

Sabah Gazetesi haberi 'amirallerin bildirisi için emsal karar' diye duyurdu.

UYAP'TA 'İNCELEMEDE' GÖZÜKÜYOR

Balyoz davası avukatlarından Hüseyin Ersöz, UYAP’ta dosyanın hala incelemede göründüğüne dikkat çekti.

Ersöz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Balyoz Davası’nın Yargıtay tarafından bozulduğu haberini okuyunca şaşırmamak elde değil. UYAP’ta dosyanın incelemede görünmesi bir yana bizlere ulaşan bir tebligatta yok! Haberin gerçekliği değil tartıştığım. Fakat yargının bu durumuna üzülmek mi kızmak mı lazım bilemiyorum.

Sanık Müdafilerine tebliğ edilmeyen ve içeriğini malum medyadan öğrendiğimiz bir Karara ne yorum yapılabilir ki. Biz hukukçuyuz ve haberlere değil, Yargıtay’ın Karar metnine itibar ederiz. Ancak anlaşılıyor ki Sanık Müdafileri bir kez daha ikinci planda…"

1. ORDU SEMİNERİ NEYDİ?

5-7 Mart 2003’te 1. Ordu’da yapılan seminerin rutin olarak yapılan, ordudaki mevcut planların öngörülen senaryolar şartlarındaki yeterliliğini irdeleyen seminerlerden biri olduğu dava sırasında ifade edilmişti. Seminere ilişkin ses kayıtları ve kullanılan sunumlarda dikkat çeken aşırı tehditler içeren ifadelerin ileride gerçekleşmesi ihtimaline karşı ordunun hazırlığını sınamaya dönük bir senaryo olduğu aktarılmıştı.

Seminerden önce geliştirilen bu senaryonun, 1. Ordu’nun karşı karşıya kalabileceği tehlikeli şartları bir kurgu halinde katılımcıların önüne koyma amacı taşıdığı kaydedilmişti.

DAVA SÜRECİ

Türkiye, darbe planı olduğu iddia edilen "Balyoz" adını ilk kez Taraf gazetesinin 20 Ocak 2010 tarihli haberiyle duydu.

Dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan liderliğinde, darbe zeminini hazırlama amaçlı "çarşaf", "sakal", "suga" ve "oraj" kod adlı eylem planlarından oluştuğu savunulan "balyoz harekat planı" ile ilgili belge, CD ve ses kayıtlarına ilişkin dosyaların 30 Ocak 2010'da savcılığa Taraf gazetesinin FETÖ üyeliğinden yargılanan muhabiri Mehmet Baransu tarafından bavulla teslim edilmesinin ardından yargı süreci başlamıştı.

Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kapatılmasının ardından yerine kurulan özel yetkili mahkemelerde yapılan yargılama sürecinde, 250'si tutuklu 365 sanık, Silivri Cezaevi içinde kurulan mahkemede savunma yaptı.

Özel yetkili savcıların incelemesinden sonra 22 Şubat 2010'da ilk gözaltılar yapıldı. İlk etapta, Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 194 kişi hakkında dava açıldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava, Eskişehir'de ve Gölcük Donanma Komutanlığında ele geçirildiği iddia edilen belgelerle ilgili soruşturma sonucu açılan 2 davayla birleştirildi.

250'si tutuklu 365 muvazzaf ve emekli Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin yargılandığı davanın ilk duruşması 16 Aralık 2010'da başlamıştı.

AYM KARARI SONRASI BERAAT ETTİLER

Mahkeme, 21 Eylül 2012'de Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına'nın da aralarında bulunduğu 365 sanıktan 325'ini "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti ancak "eksik teşebbüs" nedeniyle cezalarda indirime gitti.

Kapatılan özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinin bu kararı, FETÖ üyeliğinden hapis cezası alan Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetince de oy birliğiyle onandı.

Yargıtay kararının ardından sanık avukatları Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu, Yüksek Mahkemenin verdiği ihlal ve yeniden yargılama kararının ardından yargılama süreci yeniden başladı.

Yeniden yargılamayla FETÖ'nün TSK'ye kurduğu kumpaslardan kabul edilen bu davanın sanıkları beraat etti.

Ancak, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesinin 236 sanık hakkında verdiği beraat kararına, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı sanıklar Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç yönünden itiraz etti.

İtiraz üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi.

SORUŞTURMA VE DAVADA GÖREV ALAN 50 ESKİ HAKİM VE SAVCI YARGILANIYOR

FETÖ'nün Balyoz kumpasında görev alan 50 eski hakim ve savcının, FETÖ üyeliği, FETÖ yöneticiliği ile "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama", "görevi kötüye kullanma" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından yargılanmalarına devam ediliyor.

Balyoz davasında yargılanan bazı sanıklara kumpas kurulduğu gerekçesiyle tutuklu sanık Mehmet Baransu'nun yargılanması da sürüyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@