banner5

banner29

2020'de neler yaşandı? İşte geriye dönük 2020...

Her sene olduğu gibi bu sene de yeni bir yıla girerken güzel düşüncelerle yeni yıl karşılanmıştı. Ancak felaketlerle ve koronavirüsle karşılaşılan bu yıl hemen herkes için zor bir yıl oldu. Peki 2020'de neler yaşandı işte geriye dnük 2020...

Yaşam 22.12.2020, 10:44
2020'de neler yaşandı? İşte geriye dönük 2020...

Peki 2020'de neler yaşandı işte geriye dnük 2020...

1-Koronavirüs

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona, sadece Çin’i değil bütün dünyayı etkisi altına aldı ve Mart ayında Türkiye’ye ulaştı. Hepimiz televizyonların karşısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk vakayı açıklamasını bekledik. Televizyonda Koronavirüs'ten korunmak için neler yapılır programlarını izledik. Kelle paçalar, turşular, karbonatlar, sirkeler, kekik yağları ve nicesi… Karantina sürecinde mesafeleri ortadan kaldıran Zoom programı kullanımı en yüksek seviyeye ulaştı, tarihte ilk defa uzaktan eğitim sistemine geçildi. Sokağa çıkma yasaklarından sonra çevre kirliliğinin azaldığı yönünde olumlu gelişmeler de oldu. Türkiye'deki caretta carettaların en önemli alanlarından biri olan Antalya'daki Patara Plajı'nda rekor yuva sayısına ulaşıldığı bilgisini öğrendik. Ancak maalesef hiçbiri yaramıza merhem olmadı ve birçoğumuz yakınlarını kaybetti, değerli sağlık çalışanlarından birçok kişiyi kaybettik. Hala daha sancılı süreç devam ediyor ve yeni yıla bu virüsün etkisi altında giriyoruz. Korona aşısını bulan ve Almanya'da yaşayan iki Türk Uğur Şahin ve Özlem Türeci en büyük umudumuz oldu. Bu yeni yılda dileriz ki bir an önce tüm dünya normal hayata geri döner.

2- Önce Elazığ sonra ise İzmir Depremi...

2020 yılının bir diğer acı olayı ise Türkiye’de yaşadığımız depremler oldu. Önce Elazığ sonra ise İzmir… Elazığ’da ve İzmir’de birçok yurttaşımızı kaybettik. Depremde enkaz altından kurtarılan bazı çocuklar ise en büyük umudumuz oldu. Elazığ’da Yüsra, İzmir’de Elif ve Ayda, hepsi bizim çocuklarımız ve iyi ki bugün hâlâ hayattalar! LifeStyle ekibi olarak depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına ise baş sağlığı diliyoruz. Unutmayalım ki deprem değil, ihmal can alır…

3- Yunanistan'ın sınırı kapatması ile mültecilerin arada kalması

Suriye İç Savaşı’nda birçok acı yaşandı, birçok vahim görüntüler gördük kâh üzüldük kâh ağladık. Ancak, bu yıl Yunanistan sınırında yaşanan şeyler tam bir insanlık dramıydı. Suriyeli mültecilerin Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınır kapısına sıkışmaları ve Yunanistan’ın sınırı kapatması ile oluşan insanlık dışı görüntüler hepimizi çok üzdü. Savaşın en büyük yenilgisi yine savaşmak oldu. Dileriz ki yeni yıllarda yeni savaşlar yaşanmaz.

4- Avustralya'daki orman yangınları

Doğal afetler sadece Türkiye'de değil, Avustralya’da da yaşandı ve belki de şu ana kadar yaşananlar arasında en vahimiydi. Hepimiz Avustralya’nın uçsuz bucaksız ormanlarında çıkan ve tam 240 gün süren yangını hatırlıyoruz. 2019 yılında başlayıp Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde kontrol edilemeyen yangınlar tam 240 gün sonra söndürülmüştü. Bu yangın esnasında birçok hayvan yanarak can verdi veya ağır yaralı olarak kurtarıldı. Yangının ağır tablosu hala zihinlerimizde yerini koruyor. Bu acı yangında 28 insan ölürken bir milyardan fazla canlı yok oldu. 3 binden fazla ev ise zarar gördü.

5- Prensi Harry ve eşi Meghan Markle'ın Kraliyet'ten ayrılmaları

Bu yılın en bomba magazin haberlerinden biri İngiliz Kraliyet ailesinden geldi. İngiltere Prensi Harry ve eşi Meghan Markle, İngiliz Kraliyet ailesinden çekildiklerini duyurdu. Çiftin, Kraliyet ailesi olmanın getirdiği ve gerektirdiği katı kurallara dayanamayıp özgür bir hayatı tercih etmesi yılın enteresan detaylarındandı. Bundan sonrasında bize de çiftin kararına saygı duymak düşer elbette.

6- 2020 Grammy Ödülleri'nde Billie Eilish damgası

Birçok insanın hayranı olduğu ve henüz 18 yaşında olan Billie Eilish için bu yıl bolca ödüllü geçti. Genç sanatçı 26 Ocak 2020 Grammy Ödülleri’nde ‘Yılın Albümü’, ‘Yılın Şarkısı’, ‘Yılın Kaydı’ ‘En İyi Yeni Sanatçı’ ve ‘En İyi Pop Vokal Albümü’ gibi en önemli kategorilerde toplam 5 Grammy kazandı. Adeta geceye Billie Eilish şovu damga vurdu.

7- Akademi tarihinde İngilizce olmayan bir dilde ilk Oscar, 'Parazit'

'Parazit' filmi vizyona girdiği andan itibaren sesler getirmeye başlamıştı. Gerek konuya yaklaşım gerekse oyunculuklar açısından müthiş bir film olan 'Parazit', kırılmayan bir geleneği de kırarak ilk kez Oscar ödülleri tarihinde İngilizce olmayan bir dilde bu ödülü kazanmış oldu. Kore yapımı film, eleştirel bakış açısı ile hem soru sordurtuyor hem de yarattığı dram ile hüznü kalbimizin ortasına bırakıyordu.

8- Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması

Doğa olayları, magazin, film derken elbette politikada da 2020 yılı boş geçmedi. Genel seçimlerden sonra Birleşik Krallık, geri çekilme anlaşması ile 31 Ocak 2020’de saat tam 23:00’da Avrupa Birliği'nden resmi olarak ayrıldı.

9- Doğu Afrika için 'çekirge felaketi'

Evet, bu seferki felaket uyarısı BM’den geldi ve Doğu Afrika için ‘çekirge felaketi’ uyarısı verildi. BM, Kenya'da son 70 yılın, Etiyopya ve Somali'de ise son 25 yılın en kötü çekirge istilasının yaşandığını ve 13 milyon kişinin gıda güvenliğinin tehlikede olduğu uyarısı yaptı. "Başımıza bunlar da mı geldi ya?" dediğinizi duyar gibiyiz…

10- TBMM'nin 100. yıl dönümü

Bu yıl tüm Türk milletini gururlandıracak özel bir günün 100. yıl dönümüydü. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yıl dönümünü kutladık. Sokağa çıkma yasakları olmasına rağmen yine de balkonlardan İstiklal Marşı okundu, saat 20:00'de saygı duruşunda bulunuldu. Tüm ülkeyi etkileyen kararların alındığı ve tarihten beri en çok saygı duyulan yer TBMM’nin nice yıl dönümleri olması dileğiyle…

11- George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi

ABD’deki siyahi karşıtlığı ne kadar yıl geçerse geçsin bitmiyor. Çünkü ırkçılığın yok olması zamana bağlı değil. İşte bu dediğimizi kanıtlar nitelikte bir olay yaşandı bu yıl. Siyahi bir genç olan George Floyd, ABD polisi tarafından bilerek ve alenen öldürüldü. Gencin ölümü üzerine ülke çapında birçok gösteri ve eylem yapıldı. Neredeyse tüm ABD halkı, ırkçılığın ne kadar acı ve zararlı bir şey olduğunu sokaklarda gösterdi.

12- SpaceX'in uzaya roket fırlatması

Bu yıl bilim alanında da çalışmalar ilerledi ve ilk kez özel bir şirket tarafından uzaya roket fırlatıldı. Teknolojinin nimetlerinden faydalandık ve hepimiz bu uçuşu canlı olarak izledik. Tüm dünyadaki herkes, SpaceX’in fırlatılışına odaklandı ve tarihte ilk kez bu an ölümsüzleşmiş oldu.

13- Sibirya'da rekor sıcaklık

Küresel ısınma bu yıl da ciddiyetini gösterdi ve Sibirya’da 1885 yılından itibaren görülen en yüksek sıcaklık tespit edildi. Tamı tamına 38 derece! Virüsler, salgınlar, depremler ve sıcaklıkların aşırı artışı… Sizce de dünyamız bir şeylerin yolunda gitmediğinin alarmını vermiyor mu bize?

14- Ayasofya yeniden camiye dönüştürüldü

Avrupa ve Anadolu arasındaki en büyük ve en saygın yapılardan bir tanesi olan Ayasofya Camii, müzeden camiye dönüştürüldü. Bu süreçte Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etti. Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya'nın idaresinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek camii olarak ibadete açılması kararını imzaladı ve karar Resmî Gazete'de yayımlandı. 24 Temmuz’da Ayasofya’da ilk namaz kılındı.

15- Berlinale'de 'cinsiyetsiz' ödüller

Sinema dünyasının en prestijli festivallerinden Berlin Film Festivali artık oyunculuk ödüllerinde 'En İyi Erkek', 'En İyi Kadın' diye cinsiyet ayrımı yapmayacak. Bundan böyle oyunculuk dalındaki ödüller için 'En İyi Performans için Gümüş Ayı' ifadesi kullanılacak.

16- Türkiye'nin ilk uçan arabası Gaziantep'te havalandı

Türkiye'nin ilk uçan arabası olarak tanıtılan Cezeri, Teknofest Gaziantep'te havalandı. Oldukça ilgi gören Cezeri, birçok insan tarafından merak edilmeye hâlâ daha devam ediyor.

17- Sosyal medya hack'lenmeleri

2020'nin Ağustos ayında Twitter hack'lenme skandalıyla karşı karşıya kalmıştı. 17 yaşında olduğu söylenen bir genç tarafından başta Twitter ve Instagram olmak üzere çeşitli sosyal medya platformları hack'lenmişti. Birçok ünlünün hesabı ele geçirmiş ve ilginç tweet'ler atılmıştı. Sadece Twitter değil Instagram'ı da etkileyen bu hack'lenme mağdurları arasına Barack Obama, Bill Gates, Elon Musk, Joe Biden, Kanye West, Jeff Bezos ve Apple, Uber gibi şirketler de girmişti.

18- Hatay’daki orman yangınları

Hepimizin içini sızlatan orman yangınları Türkiye’yi de vurdu ve Hatay, Belen'de başlayan yangın, diğer ilçelere sıçradı. Toplamda 400 hektar orman yandı. Birçok hayvan hayatını kaybetti.

19- ABD seçimlerini Biden kazandı

Büyük bir yarışa sahne olan ve tüm dünyanın yakından takip ettiği ABD, seçimleri her ne kadar Trump’ın iddiaları ile uzamış olsa da Joe Biden’in zaferiyle sonuçlandı ve Biden destekçileri, ABD’nin birçok yerinde kutlamalar yaptı. Bakalım ABD’nin yeni başkanı görevini nasıl yerine getirecek...

20- 9 yıl sonra yeniden Türkiye Grand Prix

Türkiye Grand Prix, 9 yılın ardından yeniden düzenlendi. Büyük bir heyecana sahne olan bu etkinlik, İstanbul'un Tuzla ilçesindeki İstanbul Park pistinde yapıldı Lewis Hamilton 14. yarışı da kazanarak 307 puan ile 7. kez Dünya Şampiyonu oldu. Bu galibiyetle Hamilton 7. Dünya Şampiyonası unvanını kazandı ve Michael Schumacher'in rekorunu kırdı.

Yorumlar (0)
13°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:42
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Trabzonspor 20 33
6. Hatayspor 20 32
7. Alanyaspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. Samsunspor 18 36
3. İstanbulspor 17 34
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Celta de Vigo 20 24
10. Cádiz 20 24
11. Levante 19 23
12. Getafe 18 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13