Babalar Günü nasıl ortaya çıktı?

Neredeyse tüm dünyada haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü nasıl ortaya çıktı? İşte merak edilen sorunun cevabı...

Babalar Günü nasıl ortaya çıktı?

Babalar Günü kutlamaları ilk nerede ortaya çıktı? Amerikan kültürünün bir parçası olan Babalar Günü ne kadar milli?

İşte Babalar Günü'nün tarihi serüveni:

'Bir Amerikan İç Savaşı' gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

KATOLİKLER DE 19 MART'TA KUTLUYOR

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5