Çekirge gübresi nedir? Çekirge gübresi nasıl üretilir?

Çiftçilerin topraklarını beslemek ve yetiştirdikleri ürünlerin daha verimli olması için kullandıkları gübre çeşitlerinden olan çekirge gübresi nedir? Çekirge gübresi nasıl üretilir? Çekirge gübresinin faydaları...

Çekirge gübresi nedir? Çekirge gübresi nasıl üretilir?

İşte, "çekirge gübresi nedir? Çekirge gübresi nasıl üretilir? Çekirge gübresinin faydaları..." sorualrının cevapları:

Çekirgeler Allah'ın orduları olarak anılır. Çekirge istilası olan bir yerde mahsul kalmaz. Bu afet, doğru hareket edilirse fırsata dönüştürülebilir. Çekirgeler sıcak iklimli kurak yerlerde çok olur, sulanan yerlerde çok az olur. İstila ettikleri tarlada, meyve ve sebze yapraklarını yerler. Arabistan'da şehir içinde, 10-20 cm'lik çekirge yığınları olabiliyor.

Çekirgeyi: Kuşlar, tavuklar, hindiler, ördekler rahatlıkla severek yerler. Çekirge protein bakımından zengindir. Hayvansal aminoasit bulunur. Çekirge istilası olan ülkelerden tırlarla çekirge temin edilebilir. Bunlar bir çukura doldurulup ıslatılır. Sonra üzerine toprak örtüp 1 sene bekletilir.

Toprak kıvamına gelen çekirge gübresi tarlalara atılır. Azot bakımından çok zengindir. Salyangoz da azot bakımından çok zengindir. Hamsi ve kokan balıklar da aynı şekilde uygulanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5