Dava adamının hayatı nasıl olmalı?

Milli Gazete yazarı Abdülaziz Kıranşal, dava adamının nasıl olması gerektiğini ''Dava Adamının ve Dava Kadınının Aile Hayatı'' başlıklı yazısında dikkat çekici bir şekilde ele aldı. "Söylem ve eylemi arasında çelişki olmayan adam, dava adamıdır" diyen Kıranşal, unuttuklarımızı hatırlattı...

Dava adamının hayatı nasıl olmalı?

İşte Kıranşal'ın söz konusu yazısının tamamı:

Bir dava adamı olarak ilk önce eşine ve çocuklarına örnek ol. Eşin ve çocukların senin ahlakına, sabrına, tevekkülüne, ihlâsına, ibadet bilincine,  sözlerine ve davranışlarına hayran olsunlar. Sana baktıkları zaman davana olan inancını, bağlılığını ve samimiyetini ilk önce eşin ve çocukların görsünler. Namazlarına gösterdiğin titizlikle, gıybete karşı duruşunla, harama karşı tavrınla, örnek ahlakınla önce eşinin ve çocuklarının hayranlığını kazan.

Çünkü bir dava adamına ilk önce evdeki eşi hayran olmalıdır. Onu ilk önce çocukları örnek almalıdır…

Unutma! Senin gerçek Müslümanlık seviyen eşinin ve çocuklarının yanındaki Müslümanlık seviyendir. Dışarıda büyük bir dava adamı olarak dolaşıp, eve girince farklı bir karaktere bürünüyorsan, dışarıda gıybet edeni uyarıp, eve girince eşinle akrabalarının gıybetini etmekten geri duramıyorsan, sokakta harama bakana kızıp, evde haram dizileri izlemekten kendini alamıyorsan, camide namazlarını özenle kılıp, evde sünnetleri terk ediyorsan, dışarıda son derece nazik, evde eşine ve çocuklarına karşı kaba bir insana dönüşüyorsan, İslam’ı anlama ve yaşama konusunda büyük eksiklerin var demektir.

Davanı, inandığın değerleri ve ideallerini önce evine hâkim kıl ki mücadelen sırasında sağlam bir zemine basarak yol alabilesin. Davanın heyecan ve sorumluluğunu önce eşinle ve çocuklarınla paylaş ki yolda tökezlemeyesin. İnandığın devleti önce evinde kur ki dışarıda bin türlü belayla uğraştıktan sonra evinde huzur bulabilesin.

Ama şunu da unutma ki Hz. Âdem’i kardeşini öldüren katil bir evlatla, Hz. Nuh’u kâfir bir evlatla ve hanımla, Hz. Lut’u ona ve davasına inanmayan bir hanımla, Hz. Yakup’u kendi kardeşlerini kuyuya atan evlatlarla, Hz. Asiye’yi zalim bir kocayla, Hz. Peygamberi (s.a.s) davetine karşı çıkan en yakın akrabalarıyla imtihan eden Allah, seni de bir yandan davanla bir yandan da ailen ve akrabalarınla da imtihan edebilir. Buna da hazırlıklı ol.

Dengeli ol. Vaktini iyi değerlendir. Ne aileni ne de davanı ihmal etme. İkisinin de senin üzerinde hakkı olduğunu sakın unutma. Bu hakları mükemmel bir şekilde yerine getirebilmenin en önemli yolunun planlı ve programlı olmaktan geçtiğini sakın unutma. Hem davana hem de aile düzenine zarar verebilecek en büyük tehlikenin plansızlık, programsızlık ve dağınıklık olduğunu da sakın aklından çıkarma.

Cemaatle namaza gidemediğin zamanlar, evde eşine ve çocuklarına imamlık yaparak namaz kıl ki, evin imamı olduğun belli olsun. Haftada bir gün eşini ve çocuklarını toplayarak onlara nasihat edip bir ev dersi, ev sohbeti yap ki, evin hocası olduğun belli olsun. Evdeki haramlara ve yanlışlara müdahale et ki, evin lideri olduğun belli olsun. Eşinle ve çocuklarınla muhabbet etmeyi, şakalaşmayı, zaman geçirmeyi ihmal etme ki, evin babası olduğun belli olsun.

İdeallerini önce evine hâkim kıl. İslam birliği istiyorsan, önce eşinle, çocuklarınla, kaynana ve kayınbabanla, gelin ve damatlarınla, akraba ve dava kardeşlerinle birlik olmasını başar.

Faizsiz bir ekonomi istiyorsan, önce evinde, işyerinde faizden ve kredi kartı batağından kurtul. Faturalarına, ödemelerine, çeklerine, senetlerine dikkat et ki faize düşmeyesin. 

Zina yeniden suç olsun istiyorsan önce evindeki ahlaksız filmleri ve dizileri yasakla. İncirlik ve NATO üsleri kapatılsın istiyorsan, önce onların evlerimizdeki şubesi olan televizyon kanallarına ve internete karşı bir tedbir al.

Devletin meclisinden dinine ve değerlerine uygun kanunlar çıksın istiyorsan önce evinin meclisinden bu kanunları çıkar. Tüm ideallerini önce hayatına ve evine hâkim kıl ki Allah senin samimiyetini görüp yardımını göndersin.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2020, 15:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fettah kılıç
Fettah kılıç - 3 hafta Önce

Dava diye çalışmalı
Davada olmayanlar el üstünde tutulurken seyretmeli.Hiçbirşey beklememeli.

Kerim Ateş
Kerim Ateş - 2 hafta Önce

Dava menfaat ve rant için değil. Samimi ihlas ile olur. Karşılğı Allah dan beklenir.

banner5