banner30

banner29

Dünya Kahve Günü nedir? Dünya Kahve Günü'nün kökeni nereden gelmektedir?

Dünya Kahve Günü, her yıl 1 Ekim tarihinde 78 ülkede coşkuyla kutlanıyor. Kahveyi bir içecek olarak herkese tanıtan Dünya Kahve Günü'ne özel birçok etkinlik düzenleniyor. İşte kahve tutkunlarının en sevdiği gün olan Dünya Kahve Günü nedir? Dünya Kahve Günü'nün kökeni nereden gelmektedir?

Yaşam 01.10.2020, 16:37
Dünya Kahve Günü nedir? Dünya Kahve Günü'nün kökeni nereden gelmektedir?

Uluslararası Kahve Organizasyonu, 2014 yılında 1 Ekim'i Uluslararası Kahve Günü olarak ilan etti ve ilk kutlama 2015'te İtalya'nın Milano şehrinde yapıldı.

İlk defa Etiyopya'da keçi çobanları tarafından keşfedildiğine inanılan kahve çekirdekleri birçok Etiyopya kabilesi tarafından doğrudan tüketilirken zamanla kahveyi demleyerek içmeyi buldukları düşünülüyor.

Yüzyıllar boyunca nesilden nesile ve toplumdan topluma aktarılan kahve bugün dünya genelinde petrolden sonra en fazla ticareti yapılan emtia konumunda.

Türkiye’de 1 kilogram Arabica çekirdek kahvenin ortalama fiyatı 150 TL'yi bulurken, New York borsasında yaklaşık 2,28 dolardan (13 TL) işlem görüyor. Avrupa pazarında da kahvenin fiyatı borsa fiyatından yaklaşık 6 kat daha fazla.

Uluslararası Kahve Organizasyonu (ICO)’ya kayıtlı olan 78 ülke her yıl 29 Eylül-1 Ekim arasını çeşitli etkinliklerle “Kahve Günü” olarak kutluyor. Kahve üretiminin yüzde 98’ini, tüketiminin ise yüzde 83’ünü oluşturan üye ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor.

ICO kutlamaların 29 Eylül’de başlamasını, 1 Ekim’in ise Dünya Kahve Günü olarak kabul edilmesine karar verdi.

DÜNYA KAHVE GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Dünya Kahve Günü adı altında 29 Ekim’de yapılan kutlamanın kaynağı Japonya’ya dayanıyor.

1983 yılında Japonya Kahve Birliği’nin öncülüğünde kutlanan Kahve Günü, 2005 yılında Amerika’da resmi hale gelmiştir.

DÜNYA KAHVE GÜNÜ NASIL KUTLANIR?

Kahve günü kutlamaları markaların çeşitli sürprizleri ile değişiklik göstermekte. Dünya kahve günü ilk olarak markaların tanıtımı için düzenlenen etkinlikler ile her yıl kutlanır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?