banner29

Elon Musk'tan mahsur kalan çocuklara yardım

SpaceX firmasının kurucusu ve Tesla'nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, Tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklar için SpaceX mühendislerini bölgeye gönderecek.

Yaşam 08.07.2018, 07:30 08.07.2018, 07:30
Elon Musk'tan mahsur kalan çocuklara yardım
ABD'li uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX firmasının kurucusu ve elektrikli araç üreticisi Tesla'nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 futbolcu çocuk ve antrenörleri için yardımda bulunacaklarını duyurdu.

  • Tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklar için kritik saatler


Kurtarma çalışmaları hakkında bazı Twitter kullanıcılarıyla teknik detayları da paylaşan Musk, mağaranın içine hava pompası ve borular sokarak mahsur kalanların kurtarılabileceği fikrini öne sürdü.

Musk, paylaşımında, "Orada şahsen bulunmadan değerlendirilmesi güç birçok zorluk var. Ancak ileriye bakarak sıkı çalışmalı ve elimizden geldiğince yardımcı olmalıyız" ifadelerine yer verdi.

Neler yaşandı?

Yaşları 11 ile 16 arasında değişen 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı.

  • Tayland’da 13 kişi su basan mağarada mahsur kaldı

  • Tayland’da mağarada mahsur kalan çocuklar bulundu


Kayıp grup mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından bulunmuş ancak mağaranın bu bölümünün yağmur sularıyla dolması nedeniyle dışarı çıkarılamamıştı.

Mağaradaki su seviyesi drenaj pompalarıyla tahliye edilerek düşürülmeye çalışılırken, kurtarma ekipleri mağara dışına alternatif çıkış sağlayacak hava boşlukları bulmak için arazi taraması da yapıyor.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?