banner29

Erdem Mücadelesi Platformu'ndan 'evsizler' için çağrı

Erdem Mücadelesi Platformu koronavirüs salgının yaşandığı bu günlerde evsizlerin durumuna dikkat çekmek için bir basın bildirisi hazırladı. Bildiride dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Yaşam 18.05.2020, 00:10 20.05.2020, 20:04
Erdem Mücadelesi Platformu'ndan 'evsizler' için çağrı

Erdem Mücadelesi Platformu Başkanı Eğitimci -Yazar/ Sosyolog ve Aile Danışmanı Ayşegül Akdeniz, 'Toplumun sorunlarını dert edinen bir platform olarak evsizler için çağrı yaptıklarını belirtti. Aynı zamanda bu hafta twitter'da #EVSİZLEREDEHAYATHAKKI başlıklı bir hashtag çalışması yürütülecek.

Emek ve Adalet Platformu, Güzel İşler Derneği, Hayata Sarıl Derneği, İdealist Kadınlar Derneği, Sosyologlar Derneği ve Siirt Vakfı'nın destek verdiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Toplumumuzun ortak meselesi olarak evsizler ve korunaksız alanlarda yaşayan insanlar, ciddi şekilde varlığını devam ettiriyor. Bu meseleyle ilgili kamu otoritesinin, belediyelerin, vatandaş olarak bizlerin, yani herkesin sorumluluğu var.

Özellikle kentleşen, işsizliğin devam ettiği ve barınma ücretlerinin yüksek olduğu büyük şehirlerde sokakta yaşamak durumunda kalan, ekseriyetle devlet nezdinde kayıtsız olan, en temel insanî haklarından mahrum kalan insanlar, biz görsek de görmesek de toplumumuzun birer bireyi olarak bizim sorumluluğumuzdadırlar. Onları kazanmak, onlarla kardeş olmak, normal ve eşit düzeyde ilişki kurmak durumundayız.

Kamu kurumlarının ve otoritesinin yetersiz kaldığı bu can yakıcı ve çok boyutlu mesele için, gönüllü çalışan yapılar olarak bir araya gelmeye ve işbirliği yapmaya karar verdik. Tamamen siyaset üstü bir mesele olarak gördüğümüz evsizlik meselesi, barınma ve onurlu yaşama hakkı üzerine -politik görüşlerimizi bir kenara bırakarak- işbirliği yapmaya, hangi milletten ve cinsiyetten olursa olsun insanlık dışı koşullarda yaşamak durumunda kalanlar için Erdem Mücadelesi Platformunda saf tutmaya karar verdik.

Platform olarak adımızı Hz. Peygamber'in (s.a.v.) Hılfu'l-Fudul pratiğinden ilhamla tercih ettik. Erdemli olabilmenin bir mücadele ve pratik gerektirdiğine inanarak, Hz. Peygamber'in (s.a.v.) örnekliğinden ilhamla bir takım işleri hayata geçirmeye niyetlendik.

Hedeflerimiz:

Sokaklarda yaşam mücadelesi veren ve büyük şehirlerde sayıları binleri bulan  -genciyle, yaşlısıyla, hastasıyla, engellisiyle-  tüm evsizlerin hayatlarını normale dönüştürebilecek rehabilitasyon merkezlerini, yaşam alanlarını ve topluma kazandırabilme mekanizmalarını hayata geçirerek toplumu güçlendirmek. Sivil inisiyatifler olarak bu anlamda elimizden geleni yapmak, kamu otoritesinin ve imkânlarının seferber edilmesi için kampanya gücüne başvurmak.
Yine kimsesiz ve sahipsizlikten dolayı, ya da yakınları tarafindan köle gibi satılarak, hile ve tuzakla fuhuş gibi gayri insanî bir hayata itilen ve mecbur bırakılan, hayatı çalınan ve mahvolan hayatsız kadınların normal bir hayata kavuşmalarını, toplumla eşitlenmelerini sağlamak için gayret etmek, onlara da aynı şekilde barınma, eğitim ve iş imkânı sağlanmasına yardımcı olmak.
Bizler, bu metinde ismi bulunan yapılar olarak herkesi bu anlamda gayret etmeye, mağdurlarla dayanışmaya ve saflarımıza katılmaya davet ediyoruz.
Elindekini kardeşlik ve dayanışma duyguları içinde paylaşan, arkadaş olabilen, öğrendiğini beraberce yaşamak isteyen herkesi buraya bekliyoruz.

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” buyuran şefkat abidesi bir Paygamber'in (s.a.v.) ümmetiyiz.
Globalleşen dünyada aynı şehirde yaşadığımız insanlar da artık komşularımız sayılırlar. Dolayısıyla bu meseleler, hepimizin ortak meselesi ve derdi olmalıdır.
Bilhassa şu içinde bulunduğumuz pandemi döneminde, toplumun bir parçası olan ve en riskli grubu oluşturan evsizler için politika üretmek ve bu konuda alınan somut karar ve tedbirleri halka açıklamakla yükümlü olduklarını tüm siyasi partilere hatırlatırız.

Yetkililerden, özellikle de kardeşlik ve rahmet ayı olan Ramazan'da bu meseleleri de gündemlerine alarak acilen çözüm üretmelerini ve bunları kamuoyuyla paylaşmalarını talep ediyoruz.
Zira hayatta kalma ve onurlu bir yaşam, herkesin hakkıdır!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?