Evin havasını temizleyen bitkiler

Günümüzün büyük bir kısmını kapalı alanlarda geçiriyoruz. Evlerimiz ve ofislerimiz bir çok iç ortam hava kirleticileri ile dolu. Bakımı ve yetiştirmesi çok kolay olan bu bitkiler soluduğumuz havayı zararlı maddelerden arındırıp temizliyor.

Evin havasını temizleyen bitkiler

NASA’nın 1989’da hazırladığı Temiz Hava Araştırması, özellikle benzen ve formaldehit gibi toksinleri süzdüğü bilinen hava temizleyici bitkileri bir araya getiriyor. Bu rapor oldukça eski olmasına rağmen, halen pek çok kişi tarafından bugüne kadarki en kapsamlı ve doğru çalışma olarak görülüyor.

NASA kapalı ortamlarda her 10 m² için bir bitkinin bulunmasını tavsiye ediyor. NASA’nın listesinde bulunan ve kimyasalları absorbe etme yeteneği bulunan bitkiler ise şu şekilde:

Cüce hurma palmiyesi


Her mevsim nem isteyen cüce hurma palmiyesi, güneşli veya yarı gölgeli bir yerde yetiştirilebilir. Yüksek derecede formaldehit ve ksilen emme özelliğine sahiptir.

Aşk merdiveni


Direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır; fakat hızlı büyüyebilmesi için aydınlık yerlere ihtiyaç duyar. Havadaki formaldehit ve ksileni absorbe eder.

Kurdele çiçeği


Her türlü yetiştirme şartına yatkın bu bitki havadaki formaldehiti, ksileni ve karbonmonoksiti temizler.

Çin herdemyeşili


Yüksek düzeyde nem isteyen bu bitki yarı gölge veya gölge yerlerden hoşlanır. Havadaki formaldehiti ve benzeni temizler.

Bambu palmiyesi


Yarı gölge, gölge ortamları seven bu bitki, ortamdaki formaldehiti ve ksileni emer. Aynı zamanda bulunduğu ortamın nemini artırır.

Benjamin


Bu bitki bol ışığı sever, az ışıkta kaldığı zaman yeteri kadar beslenemez. Formaldehit ve ksileni absorbe etme özelliği ile bilinir.

Şeytan sarmaşığı


Havadaki formaldehiti, benzeni ve ksileni emer. Fakat evinde kedisi olanların bu bitkiyi tercih etmemesi gerekir; kediler bu bitkiyi yediği takdirde ağız çevresinde iltihaplanma, kusma gibi şikâyetler meydana gelebilir.

Flamingo çiçeği (Antoryum)


Sabahtan öğleye kadar pencere tülünden filtrelenerek gelen güneş, bol nemlilik ve havadarlık en sevdiği ortamdır. Havadaki amonyağı temizlemek konusunda çok başarılıdır. Aynı zamanda, formaldehiti ve ksileni de absorbe eder.

Çim zambağı


cim-zambagiKısmi gölge veya tam gölge ister. Kuraklığa karşı dayanıklıdır. Trikloretilen, amonyak ve ksilen emme özelliğine sahiptir.

Salon palmiyesi


salon-palmiyesiDoğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Özellikle de yazın direkt öğle güneşine maruz kalmaması gerekir. Havadaki formaldehiti, ksileni ve amonyağı absorbe eder.

Gerbera (Barberton papatya)


Trikloretileni, ksileni ve formaldehiti hızlı bir şekilde emer. Sigara içilen ortamlar için son derece uygundur.

Massengena (Yukka) çiçeği


Güzel bir şekilde büyümek için normal bir bitkiden daha fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Havadaki trikloretileni, formaldehiti ve benzeni temizler.

Duvar sarmaşığı


Tavandan asma saksılarda yetiştirilebilir. Trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni absorbe etme konusunda çok başarılıdır.

Paşa kılıcı bitkisi


Genelde dekoratif amaçlı kullanılan, hem gölge hem güneş uyumlu, susuzluğa dayanıklı bir bitkidir. Havadaki trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni absorbe eder.

Kırmızı şans bambusu


Şans bambusunun gerçek bambu ile bir ilgisi yoktur; “dracaena” bitkisinin türlerindendir. Trikloretileni, formaldehiti, benzeni ve ksileni absorbe etme konusunda başarılıdır.

Barış çiçeği (Spathiphyllum )


Parlak yaprakları, zarif beyaz çiçekleri olan ve dekoratif amaçlı sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Havada bulunan beş kimyasalı da (benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak) temizleme konusunda ciddi etkileri vardır.

Kasımpatı


Eve renk katabilecek en güzel çiçeklerden biridir. Aynı zamanda, havada bulunan beş kimyasalı da (benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak) temizleme konusunda başarılıdır.

Not: Bu bitkiler ortamdaki havayı temizlemelerine karşın, bir kısmı hayvanlar üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Eğer bir evcil hayvanınız varsa, bahsi geçen bitkileri almadan önce hayvanlar üzerindeki etkileri bir bilene danışmalısınız.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5