Jalapeno biberini ve tofu peynirini beraber yerseniz ne olur?

Acı biber ailesinin bir çeşidi olan baharat ve turşu olarak tüketilen jalapeno ve protein bakımından zengin olan tofu peynirini beraber tüketildiğinde nasıl faydalar sağladığını biliyor musunuz?

Jalapeno biberini ve tofu peynirini beraber yerseniz ne olur?

Meksika mutfağından tüm dünyaya yayılan ve özellikle turşu olarak tüketilen jalapeno biberi normal diğer biberlere göre daha fazla acıdır. Diğer biber türlerine göre tohumundan acı olan jalapeno yüzyıllardır aynı zamanda bitkisel tedavide kullanılır.

C ve B6 vitaminleri bakımından zengin olan jalapeno biberi tofu peyniri ile tüketildiğinde vücuda daha fazla fayda sağlar. Bunun nedeni ise iki besinin aynı anda vücuda girdiğinde içerdikleri vitamin ve mineral değerlerinin birbiri ile etkileşime girerek faydalarını artırdıklarındandır. Her iki besinde B kompleks vitaminlerini yüksek derecede içerir.

JALAPENO BİBERİ VE TOFU PEYNİRİNİ BERABER YERSENİZ NE OLUR? 

- Jalapeno sindirimi hızlandırarak yağ yakımını artırırken tofu da vücuda enerji vermenin yanı sıra uzun süre tok kalmasını da destekler.

- Güçlü bir antikanser etkisi olan jalapenonun normal hücrelerin sayısını koruyarak kanserli hücrelerin sayısını yüzde elli indirirken tofu peyniri ise bağışıklığı güçlendirerek vücuda aynı anda hastalıklara karşı iki kalkan oluşturur.

- Eklem ve kemik ağrılarına neden olan hastalıkların riskini ortadan kaldıran jalapeno biberi ile beraber tüketilen tofu ise zengin kalsiyumu sayesinde kemik ve eklemlerin güçlenmesini sağlayarak kemik erimesi ve ileri yaşlarda görülen kemik iskeleti hastalıklarını önler.

- Acı bir tadı olmasına rağmen jalapeno biberi midedeki asit oranını dengeleyerek mide delinmesi, ülser ve reflü gibi hastalıkları engeller. Tofu ise mide duvarının sağlığını destekler ve mide, bağırsak, yemek borusundaki toksinleri vücuttan atar.

- Doymuş yağ oranı sıfır olan tofunun kolesterol riski yoktur. jalapeno ise enfeksiyonların etkisini azaltarak iltihaplanmayı giderir böylece damar tıkanıklığını önler. Böylece her ikisi de kalp sağlığını destekler.

- Tofu demir maddesi bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden anemi gibi kan hastalıklarının yaşanma riskini azaltırken jalapeno kandaki değerlerin seviyelerini dengeler. 

- Et ve et ürünleri tüketemeyenlerin tüketmesi gereken tofu peynirinin yanında tüketilen jalapeno biberi vücudun günlük ihtiyacı olan proteinin yüzde 60'ını karşılar.

- Her iki besinde kronik stres ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların yaşanmasını önleyerek vücudun hormonal salgısını düzenli yapılmasını destekler.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5