banner29

Kansere karşı koruyucu doğal gıdalar nelerdir? Kanserden nasıl korunuruz...

Kansere karşı koruyucu doğal gıdalar nelerdir? Kanser riskini azaltan besinler, Kanserden nasıl korunuruz...

Yaşam 09.04.2020, 16:08
Kansere karşı koruyucu doğal gıdalar nelerdir? Kanserden nasıl korunuruz...

Her insanın korktuğu kanser hastalığından korunmanın yolları arasında doğal gıdalar büyük önem arzediyor. Peki Hangi besinler tüketilmeli, hangi doğal gıdalar kanserden korur? işte tüm bunalrın cevabı...

Doğada serbest olarak bulunmayan herşey kanser yapıcı, doğa metazoriyi kabul etmiyor. Metazorik (zorlamayla) yapılan gen değişikliklerini de kabul etmiyor. Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz çoğu şeyler ve nefes aldığımız hava kanserojen.

Biz henüz bilinçlenme ve doğallığa geçiş sürecindeyiz. Özellikle şehir hayatında herşeyin doğalını, tabiisini bulmamız çok zor. Kanserden nasıl korunabiliriz, bir çay olsada içsek, bir macun olsada yesek, bir yemek olsada yesek, diyenlere aşağıdaki gıdalar bir çıkış yolu olabilir:

1) 300 gr. öğütülmüş çörek otu (Nigella Sativum), 1 kg balla karıştırlır, Her gün sabah 1 tatlı kaşığı, akşam 1 tatlı kaşığı aç karnına yenmeye devam edilirse; Bağışıklık
sistemimizi güçlendirir. Oksitan ve kanserojen maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Böbrekleri çalıştırır. Safra akışını düzenler. soğuk algınlığına karşı korur. iyi bir koruyucu hekimdir

2) Haftada 1-2 defa sarımsak yenmeye devam edilir, sulu yemekler pişirilirken yemeğe sarımsak atılır, cacıklara sarımsak atılır Sarımsağın kansere karşı faydalı olduğu üniversite çalışmalarıyla belirtilmiştir.

Sarımsak ve soğanı aynı anda yemek gida uyuşmazlığı yapar. Sarımsak ve soğanı çok aşırı yemek kanı yakar, vücutta kararmalar ve sirpence (şark çıbanı) çıkmasına sebep olur.

3) Karalahana kavurması, dolmasi, sulu yemeği yapılıp yenir. Karalahana yapılmadan önce hafif haşlanıp, suyu dökmekülmektedir. Bu su dökülmeyip balla tatlandırılarak içilmelidir.

4) Isırgan yemekleri, çorbası, çayı yapılıp yenir, içilir. 300 gr. ısırgan yaprağı ögütülüp. 1 kg balla tatlandırıp yenilebilir.

5) Turp, şalgam, havuç ile sala talaryapılıp yenir.

6) Kekik, yavşan, civanperçemi, papatya, adaçayı, biberiye, ardıç tohumu gibi bitkilerin çayları,sık sık içtiğimiz sihay çaya tercih edilir.

7) Kuşburnu, böğürtlen, ahududu, hormonsuz üzüm, hurma, gilaburu, kara yemiş, dut, incir, marmelat, reçel ve kuru yemişleri yenilebilir.

8) Hünnap ve iğde yenilebilir.

9) Klasik, yoğurt yenilebilir.

10) Elma, armut, ayva yenilebilir.

11) Ceviz yaprağı, zeytin yaprağı. fındık yaprağı gibi yağlı bitkilerin yaprakları kolestrole ve kansere faydalıdır.

12) 100 gr kara helile, 100 gr sarı helile, 100 gr zencefil, öğütülüp, 1 kg balla macun yapılarak 1'er tatlı kaşığı yenir.

13) Yemeklerde zeytinyağı kullanılır.

14) Hazır çorba yerine, tarhana çorbası ve un çorbası yenir.

15) Yabani hindiba, eşek marulu, labada, semiz otu gibi salatası yapılabilen otlar salata yapılıp yenir.

16) Akgünlük sakızı, siyah kuru üzümle beraber yenir.

17) Diş temizliğine önem verilir. Dişler günde 10-20 kere misvakla (Salvadora persica) firçalanır, diş firçası, diş ipi v.s. ile dişler temizlenir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?