Kedilerin anavatanı Türkiye çıktı

Evcil kediler bugünlerde, Antarktika hariç her kıtada yaşamlarını sürdürüyor. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, kedilerin anavatanının Anadolu olduğu, Türkiye'den dünyaya yayıldıkları öğrenildi.

Kedilerin anavatanı Türkiye çıktı

Bir grup bilim insanı, kedilerin DNA'sından yola çıkarak binlerce yıl geriye giderek şu bulgulara ulaştılar: 

10 bin yıl önce Türkiye topraklarında, vahşi kediler çiftçiler tarafından kemirgenlere karşı kullanılmaya başlandı. Tarım devriminin yaygınlaşmasıyla, M.Ö. 2500 dolaylarında, kediler ilk kez Kıbrıs'a ayak bastılar. Birkaç bin yıl sonra da insanlarla beraber Bulgaristan ve Romanya'ya doğru kuzeye göç ettiler.

M.Ö. 800'den itibaren, kediler Mısır'a doğru göç etti. Mısırlılar kedilere sadece tapmıyorlardı. Romalılar ve Vikingler kedileri zararlılarla mücadele için gemileriyle kendi vatanlarına da götürdüler.

Bu iki grup, kedilerin Afrika, Avrupa ve Asya'da yaygınlaşmasını sağladı. Amerika kıtasına yolculuk eden Avrupalılara gemilerinde kediler arkadaşlık ederlerdi.

"9 bin yıllık yolculuklarından sonra kediler dünyayı fethettiler. Artık huzurla dinlenebilirler..."

Bugün ABD'de evlerin 3'te 1'inde en az 1 kedi var. ABD'de 93.5 milyon civarında ev kedisi yaşıyor.

Türkiye'de ise FEDIAF 2018 verilerine göre, 3.6 milyon kedi yaşarken, evlerin yüzde 13'ünde en az 1 kedi yaşıyor. Türkiye, ABD ve Avrupa kadar yüksek rakamlara sahip olmasa da, kedi sahiplenenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Haber 7

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mithat Abakan
Mithat Abakan - 4 ay Önce

Bu bilgiler yanlış.

SIRADAKİ HABER

banner5