Metamfetamin nedir? Zararları nelerdir?

En tehlikeli uyuşturuculardan biri olan Metamfetamin nedir? Zararları nelerdir?

Metamfetamin nedir? Zararları nelerdir?

Metamfetamin (kristal meth); uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik bir maddedir. Birçok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyla bağımlılık yapma yeteneğine sahiptir. Yapı olarak amfetamine yakın psikoaktif bir maddedir.

IUPAC ismi (S)-N-metil-1-fenil-propan-2-amin olan methamfetamin, jenerik ismi Desoxyn® olarak 5/10 mg tabletler halinde ABD piyasasında bulunmaktadır. Ancak madde suistimal edilmek üzere kaçak üretimi ile tanınmıştır. Efedrin ya da Psödoefedrin molekülü hidrojenize edilerek kolayca elde edilebildiğinden hemen her yerde üretilebilmektedir. "Meth lab" de denilen bu yerler, üretimi sırasında çıkan fosfattan ötürü kırmızı bir renge boyanır ve kedi idrarı kokusuna sahiptir.

TARİHÇESİ

1887 yılında metamfetamin sentezlenmesinden kısa bir süre sonra, metamfetamin efedrin maddesinden ilk kez 1893'te kimyager Nagai Nagayoshi tarafından sentezlendi. "Metamfetamin" terimi bu yeni karışımın kimyasal yapısından türedi:methyl alpha-methylphenethylamine.

1919 yılında, kristalize metamfetamin farmakolog Akira Ogata tarafından efedrinin redoks yöntemiyle kırmızı fosfor ve iyot kullanılarak sentezlendi.

Diğer uyuşturucu maddelerden ayrılıyor

“Metamfetamin, uyarıcı özelliği olan, halüsinasyon gördürücü uyuşturucu bir maddedir. Çok hızlı bağımlılık yapması, toleransın çok hızlı gelişmesi ve ek psikiyatrik hastalıklara çok sık olarak sebep olması nedeniyle diğer uyuşturucu maddelerden ayrılmaktadır” diyen Doç. Dr. Onur Noyan, “Metamfetatin, çok farklı yollarla birlikte, sıklıkla sigara dumanı yoluyla kullanılmaktadır. Metamfetaminin beyinde yaptığı etkiler, beyin hücrelerine özellikle dopamin ve seraotonin nöronları yoluyla toksik etkide özellik göstermektedir” dedi.

ETKİLERİ

Uyanıklık, motivasyon ve kısa dönem beyin aktivitesini artıran madde yüksek dozlarda öforiye neden olmaktadır. Madde alındığında tansiyon ve vücut sıcaklığı yükselir, göz bebekleri genişler. İshal, bulantı, kusma görülebilir .

Beyin kimyasını bozup depresyona yol açtığı bilinmektedir. Bağımlılarında kalıcı anhedoni oluşmaktadır. Eroin'den daha kuvetli bağımlılık yaptığı ileri sürülmüştür.

Devamlı kullanıcılarında meth ağzı denen diş çürükleri gözükür, bağışıklık sistemi baskılanır. Bu kişilerde stafilokok enfeksiyonları sıktır. Kilo kaybı ve kısa dönem libido artışı, ardından erektil disfonksiyon da bilinen etkilerindendir.

Kuvvetli sistemik reaksiyon ile ölüm görülebilir.

PALU AİLESİ İLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Bir dönem Türkiye'nin gündemine oturan Palu Ailesi'nin damadı Tuncay Ustael'in metamfetamin kullandığı ve Palu Ailesi'ne kullandırttığı öne sürülmüştü.

DÜNYANIN EN ÇOK İZLENEN DİZİSİNDE 'METAMFETAMİN' PROPAGANDASI

Dünyanın en çok izlenen dizilerden biri olan Breaking Bad dizisine de konu olan metamfetaminin nasıl yapıldığına dair bir çok bilgi verilmişti. Söz konusu dizide de daha önce uyuşuturucunun yapımı hakkında bilgi verildiği ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 13:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oğuzhan Türk
Oğuzhan Türk - 23 saat Önce

valla bende diziden gördüm cidden adamlar formülü vermişler dizide

SIRADAKİ HABER

banner5