banner29

Tunceli'de 'beyaz gelincik' görüntülendi

Tunceli'de çok hızlı hareket ettiği için nadir olarak kayıt altına alınabilen 'beyaz gelincik' görüntülendi.

Yaşam 15.02.2019, 11:52
Tunceli'de 'beyaz gelincik' görüntülendi

Gelinciğin yoğun kar yağışı nedeniyle muhtemelen aç kaldığı için köy içine kadar geldiği düşünülüyor

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan dolayı koruma altında bulunan ve çok hızlı hareket ettiği için nadir olarak kayıt altına alınabilen 'beyaz gelincik' Tunceli'de görüntülendi.

Alınan bilgiye göre, Ovacık ilçesine bağlı Koyungölü köyünde yaşayan 22 yaşındaki Mutlu Akın, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan beyaz kürklü gelinciği fark etti.


Akın, çok hızlı hareket eden gelinciği cep telefonu ile görüntülemeyi başardı.

Gelinciği bir kaç yıldır aynı bölgede gördüğünü ancak daha önce görüntülemeyi başaramadığını ifade eden Mutlu Akın, "Bu sefer şansım yaver gitti ve görüntülemeyi başardım. Son derece hızlı ve çevik bir hayvan. Yoğun kar yağışı nedeniyle muhtemelen aç kaldığı için köy içine kadar geldiğini düşünüyorum. Nadir görüntülenen bu türlerin korunması için herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

Daha çok yer altında yaşayan ve dışarı çok az çıkan beyaz gelincik genellikle fare avlayarak ve kuş yumurtaları ile besleniyor. Uzun gövde ve kuyruğu olan beyaz gelincik, çok hızlı hareket edip, çok küçük deliklerden içeri girebilme yeteneğine sahip.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?