Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman, geriye döndürülmesi, yerine konması mümkün olmayan, boşa harcanmaması gereken en değerli kaynağımızdır. Zamanınızı ancak yöneterek çoğaltabilirsiniz. Aşağıda açıklayacağımız zaman yönetimi püf noktalarına göre gününüzü nasıl planlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zamanınızı nasıl etkili yönetebileceğinizi öğrenmeden önce zamanın ne olduğunu öğrenmelisiniz. Sözlüğe baktığımızda zaman kavramı şöyle tanımlanıyor “Bir işin, bir oluşun içinde geçtiği, geçeceği veya geçmekte olduğu süre, vakit.” Kısacası zamana birşeylerin gerçekleştiği süreye deniyor da diyebiliriz.

Zaman yönetimi, daha çok kendi kendini yönetebilmek, kendine söz geçirebilmek durumudur. “Yapılması gerekenler = To Do List” ile “Yapmak istenilenler” her daim farklı olacağından başarması zor olsa da, iyi bir planlama ile, doğru zamanda doğru şeyleri yaparak hiçbir şeyden feragat etmeden işler yoluna koyulabilir.

Zaman yönetimi ve planlama nasıl yapılmalıdır?
Ertelemeyin.

Ertelemek çok doğal bir şeydir. Bunun farkında olun ve devam edin. Zamanınızı düzgün bir şekilde yönettiğinizde bir şeyleri daha az ertelediğinizin farkına varacaksınız.

Düzenli olun
Evinizi, ofisinizi, bilgisayarınızı ve mailinizi düzenleyin. Pek çok zamanınız aradığınızı bulamamakla geçiyor olabilir. Düzen oluşturmanız hem zamandan kazanmanıza yarar, hem de kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

‘’Yapılacaklar listesi’’ yapmak.
İyi bir hafızaya sahip olabilirsiniz ama ne kadar çok işiniz olursa o kadar çok önemli bir teslimat zamanını veya kritik bir kişisel zorunluluğunuzu yerine getirmeyi unutabilirsiniz. Hafıza stres ile zayıflar. O yüzden bir ajandanız olsun. Yazın ve işi bitirdiğinizde üzerini çizmenin zevkini çıkarın.

Sıralayın ve planlayın.
Ve bunları yazarken önem sırasını da belirleyin. Eğer zor bir işiniz varsa 1 verin, biraz esnekse 2 verin ve daha sonra teslim süresini belirleyin. Eğer bekleyebilecek bir şey ise 3 verin. Her gün listenizi değerlendirin ve güncelleyin. Zaman geçtikçe 3’leri yukarı çıkarın ve işi bitirme tarihlerini belirleyin.

Devredin.
Eğer güvenilir kaynaklarınız varsa görev devretmelisiniz. Kaynakları yönetmek size bir numaralı önceliklerinize odaklanmak için zaman yaratacak. İlerleyişi izlemek için günlük kısa toplantılar düzenleyin ve gelen soruları cevaplayın. Güncelleme toplantıları düzenleyerek herhangi bir sekteden kurtulacak ve de işin bitirilip bitirilmediğine dair olan stresinizi minimize edeceksiniz.

Odaklanın, birden fazla şeyi aynı anda yapmayın ve molalar verin.
Bilim gösteriyorki: insanoğlu birden fazla işi aynı anda iyi yapamıyor. Bir kerede bir şeye odaklanan çaba size istediğiniz sonuçları getirecek ve ayağa kalkmak ve yürümek için saatte beş veya on dakika verilen sabit molalar sizin deşarj olmanıza yardım edecek.

Basitçe hayır deyin.
Birçoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biri de başa çıkabileceğimizden daha çok iş almaktır. Eğer hayır diyemiyorsanız o zaman o görevin öncelik listenizde nereye gireceğine karar verin ve bu bilgiyi paylaşın. Soran kişiye iş durumunuzu gözden geçirin. Onun teklifinin ne kadar önemli olduğuna karar vermede size yardımcı olacaktır. Başarıyı kutlayın. Eğer listeden bir şeyin üzerini çizmek yeterince tatmin etmiyorsa, kutlayın.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2019, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5