Seçimlere Dair Notlar

Seçimlere Dair Notlar
Kemalettin Topdemir

Türkiye “Cumhur İttifakı” ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferle tamamladığı bir seçim sürecini geride bıraktı. Şimdi ise gündem yerel seçimler. Yerel Seçimlere dair bir analiz yapmadan önce kısaca geride bıraktığımız seçim sürecine dair bir değerlendirme yapmak gerekirse;
Öncelikle Cumhur İttifakının ortakları olan Ak Parti’nin oyları 1 Kasım seçimlerine oranla gerilerken MHP bir çok analistin ve anketin ön görülerini, araştırmalarını boşa çıkarırcasına beklenenin çok üzerinde bir oy aldı. Burada temel etkenin Ak Parti teşkilatları ile ilgili sorunlar olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira, Cumhurbaşkanımız önceki Cumhurbaşkanlığı seçimine oranla oyunu koruyarak hatta belirli miktar yükselterek seçimden çıkarken Ak Parti’nin oylarının düşmesi seçmenlerin parti teşkilatlarına olan tepkisinden daha farklı şekilde okunamaz. Teşkilatlar içerisinde iyi niyet oranı yüksek olsa da çeşitli kademelerde yer alan bazı kişilerin halka doğru dokunamaması, seçim süreci boyunca halkın içerisine yeterince girememiş olması, birçok ziyaretin halkanın dışından, ikna edilmesi gereken ve/veya çeşitli nedenlerle küsmüş olanları kazanmak yerine “birbirini ağırlamak” noktasında kalması en gözüken oy kaybı gerekçeleri. Bunun yanında aday seçimlerinin de etkisini unutmamak gerekiyor. Ak Parti’nin oy kaybettiği şehirlerde oy vermeyen seçmenin genel gerekçelerinin teşkilat ve listelere olan tepkisi olduğu seçim sonrası mülakat ve araştırmalarda net olarak gözüküyor.

Henüz seçim tarihi ortada yokken vücut bulmaya başlayan Cumhur ittifakı, normal takvimde yerel seçimler önce olmasına rağmen Sayın Bahçeli’nin önerisi ile Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri önceye aldı. Bunda ülkenin genel durumu kadar yerel seçimlerde ortaya çıkacak olan rekabetin ittifak ruhuna zarar verme ihtimalide şüphesiz bir etken olmuştur. Şimdi erkene alınması konuşulan yerel seçimler ülkenin 5 yılık seçimsiz bir döneme girmesi, tamamen proje ve hizmet odaklı, gelişim amaçlı bir süre geçirmesi için yerinde bir karar olabilir. Ancak bu seçimlerde, genel seçimlerde yapılan yukarıda genel hatlarıyla çizmeye çalıştığım hataların tekerrür etmemesi hayati önem arz etmektedir. 18 Ağustos olarak belirlenen Ak Parti kongresi bu hataların minimize edilmesi noktasında çok iyi bir başlangıç olacaktır. Partinin yönetim mekanizmalarında yapılacak doğru ve güçlü değişimler yerel seçimler öncesi bir ivmelenme kazanmak adına çok önemli. Akabinde ise aday seçimlerinin doğru ve Cumhurbaşkanımızın deyimi ile, “bölgesinde sevilen, karşılığı olan” kişilerden seçilmesi gerekiyor.

Yerel seçim performansı geçmişteki tüm seçimlerde genel seçimlere oranla daha düşük kalan Ak Parti’nin bu performansı tersine çevirmesi için Cumhurbaşkanımızın çizdiği çerçeve doğrultusunda aday tercihleri yapılmalıdır. Bu noktada sadece partinin karar mekanizmalarında yer alan kişilerin yaptığı mülakat veya bölgesel etkinliği olan aktörlerin tavsiyelerine dayalı aday seçimi yerine sahada yapılacak gerçek anket ve araştırma sonuçlarına göre aday tercihlerinin ortaya konması önemli bir kazanım getirecektir.
Yerel yönetimlerde başarılı olunan şehirlerdeki oy oranlarının genel seçimlerde de çok yüksek çıkıyor olması şüphesiz bir tesadüf değildir. Halkımız yaşam kalitesine ve standartlarına doğrudan etki eden hizmetler neticesinde, ideolojik bakış açılarını geri planda bırakma eğilimi gösteriyor. Ki bu dünyanın birçok yerinde de böyle. Bu anlamda yerel seçimler 5 yıllık kazanım süreci sonunda 2023 seçimleri ve hedefleri için hem ülkemizin gelişimi hem de süreklilik açısından çok kıymetli. Ve ne ülkemizin ne de Ak Parti’ye, Cumhurbaşkanımıza gönül vermiş milyonların kazanımlarını geriye çevirme noktasında kimsenin lüksü yok.

Twitter ‪@Kmlttnisaoglu
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 21:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER