Evde ekşi maya nasıl yapılır? Ekşi maya tarifi

Evde vakit geçiren kadınlar hamur işi, ekmek gibi bazı yiyeceklerde kullanılan ekşi mayanın nasıl yapıldığını merak ediyor. Peki, ekşi maya nedir? Ekşi maya nasıl yapılır? Ekşi mayanın püf noktaları nelerdir? Ekşi maya için hangi malzemeler kullanılır? Ekşi maya tarifi...

Evde ekşi maya nasıl yapılır? Ekşi maya tarifi

Birçok yiyecek hamur işi ve özellikle ekmekte kullanılan ekşi maya sofralarımızın vazgeçilmez mutfak malzemelerindendir. Ev hanımları ekşi maya yapımı konusunda araştırma yapmaya başladı. İşte "Ekşi maya nedir? Ekşi maya nasıl yapılırEkşi mayanın püf noktaları nelerdir? Ekşi maya için hangi malzemeler kullanılır? Ekşi maya tarifi..." sorularının cevapları...

EKŞİ MAYA NEDİR?

Ekşi maya, eski bir tahıl fermantasyon biçimidir.

M.Ö. 1.500 civarında Mısır kökenli olduğu düşünülmektedir. Birkaç yüzyıl önce fırıncı mayası ile değiştirilene kadar ükemizin geleneksel ekmek mayası idi.

Ekşi mayalı hamurlar fermantasyon sonucu oluşan gazlar sebebiyle kabarır ve mayasız hamurdan farklı bir lezzeti vardır.

EKŞİ MAYA NASIL YAPILIR?

Malzemeler

250 gr siyez unu
250 gr beyaz un
500 ml su

Yapılışı

Ekşi maya yapımı zor gibi görünse de aslında 10 gün boyunca her gün bir kaç dakikanızı ayırmanız yeterli.

250 gr siyez unu ve 250 gr beyaz unu karıştırın. Dilerseniz buğday unu da kullanabilirsiniz.

1.gün;

100 gr un karışımı ve 100 ml oda sıcaklığındaki içme suyunu iyice karıştırın. Oda sıcaklığında içme suyu kullanmanızı tavsiye ederim. Endüstriyel mayalarla ekmek yaparken, yoğurt veya peynir mayalarken sıcaklık genelde 38-41 derece olmalıdır; ancak ekşi mayada durum biraz farklı oda sıcaklığı ekşi mayanız için ideal, 30 derecenin üstü ise ekşi maya için tehlikeli. Karıştırırken elinizi veya tahta kaşık kullanmanız iyi olur. İyice karıştıktan sonra, mutfağın rüzgar almayan bir köşesinde üzerine nemli bir bez örtüp bırakın.

2.gün,

Bugün pek fazla hareketlenme olmayabilir. Üzerinin rengi hafif değişmiş olabilir ama endişeye gerek yok. Hele ki hava da soğuksa şimdilik sorun yok. Üzeri kabuk bağlamış ve kabarma da olmuşsa ilk beslemeyi bugün yapabilirsiniz.

3.gün,

Üzeri hafif kabuk bağlamış olmalı ve birazcık da kabarmaya başlamış olmalı. Eğer olmadıysa 1 gün daha bekleyin. Yok bunlar olduysa sevinmenin tam sırası. Undaki, havadaki ve elinizdeki bakteriler işlerini iyice yapmaya başlamış demektir. Karışımın yarısından biraz fazlasını atın ve üzerine 50 gr un karışımı ve 50 ml su koyarak iyice karıştırın.

4.gün,

Artık kabarma görmeye alıştık. Tadı da ekşimeye başladı. Bugün de aynı şekilde yarısını atıp, 50 gr un karışımı ve 50 ml su ile besleyin. Bundan sonraki her gün de aynı şekilde beslemeye devam edin. Beslemeleri genelde sabah saatlerinde yapmaya özen gösterin.

10.gün,

Son gün de beslemesini yaptıktan yaklaşık 2 saat sonra ekşi mayanız hazır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5