banner29

Online maklube

Öğrenci evlerinin ve hoş sohbetlerin vazgeçilmez lezzeti maklube, artık internet ortamında.

Yemek 07.07.2008, 00:31 31.07.2019, 20:17
Online maklube

Ortadoğu kültürüne ait bir yemek olan maklubenin hazırlanışının zor olması Selçuk Yavuz isimli girişimciyi bir arayışa yöneltmiş.

Yavuz, online maklube sisteminin çıkış noktasını şöyle anlatıyor:

Üniversitede okuyan arkadaşlarımız bizi evlerine maklube yemeğe davet etmişlerdi. Arkadaşlar, yemeğin hazırlanışının zahmetinden ve zaman aldığından yakındı. Benim de aklıma bu bereketli yemeği profesyonel bir ekiple yaparak İstanbul'un her yerine servis etme fikri geldi. Müşterilerimizin kolaylıkla sipariş verebileceği, aldıkları hizmetle alâkalı istek ve şikayetlerini iletebileceği bir platform oluşturmak için www.maklube.com internet adresini kurduk.” Adrese teslim olarak işleyecek sistem şimdilik İstanbul ve İstanbul'un ilçeleriyle sınırlı. Amaçlarının maklube hizmetini tüm Türkiye'ye yaymak olduğunu söyleyen Selçuk Yavuz, bayilik (franchising) sistemini devreye sokacaklarını belirtiyor. Yurtiçinden gelen bayilik taleplerini değerlendireceklerini ifade eden Yavuz, bayiliklerin, karşılıklı görüşmeler neticesinde öngörülecek koşullar yerine getirildikten sonra verileceğinin altını çiziyor.

Maklube siparişi, www.maklube.com internet adresine girerek rahatlıkla verilebiliyor. Maklubenin en makbulü etli, hindili ve tavuklu olsa da et yemeyenler için sebzeli seçenekler de mevcut. Siparişler, İstanbul'un Avrupa yakası için minimum 10, Anadolu yakası için 20 kişilik alınacak. 10 kişilik etli olan standart ürünün fiyatı 95 YTL.(Bu fiyata tencere ve tepsi dahil değildir.) Selçuk Yavuz, belirlenen fiyatı ikinci bir seferde daha aşağı çekmek için depozito sistemini uygulayacaklarını söylüyor. Ödemeler kapıda ya da havale ile gerçekleştirilecek. Teslimat verilen adrese araçlarla ulaştırılacak. 'Benim evim şehre uzak. Yemek gelene kadar soğur' diyorsanız, maklubenin tenceresinde 3 saat sıcak kaldığını belirtelim. Ancak siparişlerin en geç bir gün önceden verilmesi gerekiyor.

Malzemeler (10 kişilik)
 

1,5 kg pilavlık pirinç
1 kg kuzu eti
1 su bardağı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tuz
4 büyük patates
1 konserve (bezelye, patlıcan, bamya…)
250 gr antepfıstığı
Çoban salata
Yoğurt
Bir tutam maydanoz
Baharatlar (Kekik, karabiber…)

Yapılışı

Pilav yapılıyor. Et, kuşbaşı kesilerek kavruluyor. Etler kavrulduktan sonra bezelye ile karıştırılıyor. Patatesler halka halka doğrandıktan sonra yağda kızartılıyor. Bunlar hazırlanınca tencerenin en altında patates olmak üzere alttan üste sırayla kavurma, pilav, patates olarak sıralanıyor. Üzerine biraz et suyu ilave edilerek 10 dakika kısık ateşte tutuluyor. Servise hazır hale gelen yemek, tepsinin ortasına ters çevriliyor. Maklubenin en önemli kısmı tepsiye çevrilen tenc ere içindeki pilavın kalıbını bozmamak! Pilavın kenarları çoban salatası ve yoğurtla süsleniyor. Yemek hazır!

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?